Vláda dnes schválila novelu zákonů o cestovních dokladech a občanských průkazech, která podle ministra vnitra Víta Rakušana uleví úřadům i občanům. Součástí chystaných změn je i úprava správních poplatků – ty se v některých případech zvýší, jinde klesnou. Nabytí účinnosti zákona se plánuje na 1. ledna 2026.
Významnou změnou je například rozšíření okruhu osob, které vás budou moci zastoupit při podání žádosti o občanku i cestovní pas. Stejně tak půjde na základě zvláštní plné moci tyto doklady převzít. U převzetí je dokonce možné, aby občan ve své žádosti přímo uvedl, kdo může jeho doklad vyzvednout,
upřesňuje Adam Rözler z odboru komunikace Ministerstva vnitra. Kdo zmocněnou osobu neuvede přímo v žádosti, bude potřebovat plnou moc s úředně ověřeným podpisem. Další variantou bude zaslání plné moci prostřednictvím datové schránky.
Novela prodlužuje také platnost občanského průkazu v případě úmrtí manžela nebo registrované partnera: ze současných 45 na 90 dnů. Cílem tohoto opatření je poskytnout pozůstalému manželovi nebo partnerovi více času na adaptaci na novou životní situaci, aniž by byl vystaven tlaku okamžitého vyřizování nového osobního dokladu,
vysvětluje Rözler.
Další z novinek je možnost podat žádost o vydání pasu či občanky i na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí, a také si je zde vyzvednout. Nově také půjde ponechat si úředně znehodnocený cestovní doklad, stejně jako to lze v případě občanských průkazů.
Za ztracenou občanku si připlatíte
Ceny správních poplatků se mají zvyšovat v reakci na zvyšující se náklady, a také souvislosti s nově dostupnými službami.
Připlatí si například ten, kdo občanku ztratí, poškodí a nebo mu ji ukradnou. Za přijetí žádosti si úřady nově naúčtují 400 Kč namísto dosavadních 200 Kč. S výjimkou osob mladších 15 let, kde bude poplatek i nadále 200 Kč.
Ze 200 Kč na 400 Kč stoupne také poplatek při podání žádosti o novou občanku z osobního důvodu dřív jak půl roku před koncem platnosti občanky původní.
Připlatí si i rodiče dětí do 15 let – poplatek za vydání občanky zde stoupne z aktuálních 100 Kč na 200 Kč.
Podražit má také přijetí žádosti o vydání pasu osobám mladším 15 let – ze současných 100 Kč na 300 Kč.
Naopak žádost o vydání pasu ve zkrácené lhůtě do 24 hodin při podání na obecním úřadě s rozšířenou působností nově přijde na 3000 Kč namísto aktuálních 4000 Kč. Osoby mladší 15 let budou nově platit 1000 Kč namísto nynějších 1500 Kč.
Celkově dojde ke zvýšení celkové částky správních poplatků (modelově podle dat za rok 2023) vybraných od žadatelů o osobní doklady o částku 15 396 400 Kč, což představuje (za část příjmů Ministerstva vnitra) navýšení o 23,3 % vůči celkové částce 29 257 460 Kč vybraných poplatků v roce 2023,
stojí v důvodové zprávě.