Hlavní navigace

Chudší kraj = víc nesplácených dluhů? Tak úplně to neplatí

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 6. 2017

Češi ve splácení dluhů patří mezi evropský podprůměr. Jen třetina dlužníků, kteří dostanou možnost rozložit si platby do splátkového kalendáře, dohodu dodrží. Informace vyplývají ze zprávy společnosti M.B.A. Finance, podle které dluhy nejhůře splácí obyvatelé z Ústeckého, Karlovarského a Libereckého kraje. Naopak nejméně se do těchto problémů dostávají lidé ze Zlínska, Vysočiny a Olomouckého kraje.


Autor: M.B.A. Finance

Ukazatel nesplácených dluhů vyjadřuje množství dluhů po splatnosti s ohledem na počet obyvatel v kraji

Pokud domácnost přestane platit, šance na úhradu dluhu se významně liší: zatímco u některých dluhů je úspěšnost 10%, u jiných to je 80 %. Z mezinárodního srovnání M.B.A. Finance vyplývá, že Češi v tomto ohledu patří mezi evropský podprůměr.

Největší šanci na získání dlužné částky mají věřitelé ve Středočeském kraji, v Praze a na Vysočině. Z analýzy však vyplývá, že neplatí nutně předpoklad, že z ekonomicky slabších krajů se automaticky rekrutují problémoví neplatiči. Jsou chudší kraje, například Zlínský, Vysočina nebo Olomoucký, kde své závazky lidé plní. Ukazatel nesplacených dluhů je tam hodně pod republikovým průměrem. Naproti tomu v některých bohatších krajích, typicky Plzeňském nebo Praze, je počet neplatičů překvapivě vyšší, uvedl Jakub Zetek ze společnosti M.B.A. Finance.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).