Hlavní navigace

Chcete vydělat na akciích? Počkejte si na korekci, radí makléř

Sdílet

Jiří Hovorka 15. 1. 2010

Začátek roku provázejí nejčastěji spíše pozitivní očekávání analytiků i investorů, které do značné míry stojí i za dosavadním růstem indexu PX. Ten od začátku roku posílil o cca 5 %. Na včerejší tiskové konferenci však makléř burzovní společnosti FIO Pavel Hadroušek varoval před poklesem, který se může dostavit již v prvním kvartále tohoto roku. Historie totiž ukazuje, že po zotavení z recese dochází pravidelně ke korekci trhu. V předchozích letech podléhal index PX korekci v rozmezí –12 % až – 28 %.

Za vhodnou strategii investování momentálně pokládá právě trpělivé čekání na onen případný propad. Po něm by totiž měl následovat návrat k dnešním hodnotám.

Dále Pavel Hadroušek upozornil na klíčového hráče pro vývoj akcií na celém světě. Je jím Čína, jejíž mnohé projekty a kroky jsou více než kontroverzní a pouze uměle navyšují HDP (například zásah do bankovního trhu – míra bankovních úvěrů v roce 2009 byla 130 % HDP). Pokud by tato bublina praskla (reálné nebezpečí vysoké inflace), pak by Čína řešila primárně své domácí problémy a na světové trhy, které z pozice největšího světového exportéra silně ovlivňuje, by nejspíš přílišné ohledy nebrala.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).