Hlavní navigace

Chceme tvrdší páku na banky kvůli hypotékám, vzkázal viceguvernér ČNB novým poslancům

Sdílet

Jiří Hovorka 19. 12. 2017

Česká národní banka dál stojí o to, aby měla ze zákona možnost určovat bankám parametry nově prodávaných hypoték. Dosud může dávat jen doporučení, které banky mohou porušovat.

Je to stejné, jako kdyby maximální rychlost jízdy autem v obci byla doporučená nebo zákonem omezená. Navíc tu do budoucna mohou hrát v poskytování hypoték a spotřebitelských úvěrů větší roli nebankovní subjekty a zahraniční banky. A bez zákona se našimi doporučeními nebudou muset řídit, uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Zákon, který by centrální bance dal větší pravomoci, schválila vláda vedená Bohuslavem Sobotkou, poslanci se jím ale před volbami už odmítli zabývat. Nyní tedy ČNB doufá, že se nově zvolení poslanci k zákonu vrátí a schválí ho.

Česká národní banka preventivně doporučuje bankám, aby poskytovaly hypotéky maximálně do 90 procent hodnoty zástavy a v rozpětí od 80 do 90 procent hodnoty zástavy bylo pouze 15 procent nově poskytovaných hypoték.

Z dat centrální banky vyplývá, že v letošním druhém čtvrtletí, kdy již doporučení platilo, byl podíl nových hypoték v nejvyšším možném rozpětí 28 procent a výrazně tak limit překročil. Trend je ale klesající a banky se k limitu rychle blíží, píší Hospodářské noviny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).