Hlavní navigace

ČEZ je nejdražší společností, nejen v České republice

Redakce

Nejcennější a nejdražší společností v České republice v žebříčku dvaceti společností, s jejichž akciemi se v ČR obchoduje, je elektrárenská společnost ČEZ. Hodnocení vychází z tržní kapitalizace, tedy z celkové hodnoty všech akcií firmy v oběhu.

Žebříček sestavily Hospodářské noviny na základě ceny, za kterou by bylo teoreticky možné koupit jednotlivé firmy na burze. Nyní by bylo možné koupit společnost ČEZ za 720 miliard korun, což je víc než další tři firmy v pořadí – Erste Bank, Telefónica O2 a Komerční banka – dohromady. Avšak vzhledem k současnému celosvětovému klesajícímu trendu kurzu akcií ztratil na své hodnotě i ČEZ. Ještě koncem loňského roku by za něj zájemce zaplatil 807 miliard.

ČEZ je nejcennějším akciovým titulem i v celé střední Evropě. Podle poslední měsíční analýzy Erste Bank se jeho cena pohybuje kolem 30 miliard eur. Pro srovnání: nejdražší maďarská společnost – ropný koncern MOL – stojí 9,5 miliardy, polská Bank Pekao 11,7 miliardy a rakouská Raiffeisen International 17,1 miliardy eur. Nicméně na německý energetický koncern E.ON ale nedošáhne ani ČEZ. Kupec, který by se o E.ON zajímal, by za všechny akcie zaplatil více než 100 miliard eur.

Zdroj: iHNed.cz

Našli jste v článku chybu?