Hlavní navigace

Čeští penzisté finanční plánování neprovádějí. Někteří se dokonce zadluží kvůli vnoučatům

Sdílet

Téměř dvě pětiny seniorů mají půjčku nebo nějaký úvěr. Jak vyjdou se svým příjmem ale řada z nich neplánuje a výdaje nesleduje. Podle průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika nijak zvlášť neplánuje 16 % seniorů v důchodovém věku, tedy ve věku nad 65 let. Peníze na nějaké spoření si ukládá pouze 5 % penzistů.

K hospodaření s financemi přistupuje zodpovědně 73 % penzistů, kteří ze svého důchodu nejprve odloží peníze na pravidelné platby či poplatky a pak se zbytkem volně nakládají, říká Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Výjimkou pak nejsou ani penzisti v exekuci. Z 2 500 000 českých penzistů je jich v exekuci 90 000. ČSSZ provádí exekuční srážky ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních i pozůstalostních (vdovský/vdovecký či sirotčí). Průměrný věk důchodce s exekucí se pohybuje kolem 61 let, což znamená, že si penzisté s sebou nesou dluhy ze svého produktivního věku.

Dluhy přitom nemusely být způsobeny tím, že by si senioři dopřáli něco pro sebe a následně to nezvládali splácet. Stává se i to, že se zadluží kvůli svým dětem nebo vnoučatům, pro které si půjčí peníze. Následně pak ručí za jejich nesplacené dluhy. Celou situaci mají ošetřenou jen tím, že se ústně domluví, že budou děti tuto půjčku pravidelně splácet. Realita ale bývá odlišná.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).