Hlavní navigace

Českomoravská stavební spořitelna zveřejnila svou předpověď na rok 2020

Sdílet

Lenka Kašparová 26. 11. 2019

Česká ekonomika zůstane i nadále v dobré kondici. Růst cen nemovitostí má podle prognózy Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) v příštím roce zpomalit. Zájem o stavební spoření a úvěry na bydlení se zvýší. Podle odhadu ČMSS by mohly stavební spořitelny uzavřít kolem 530 tisíc nových smluv o stavebním spoření, zatímco do konce letošního roku patrně nepřekročí počet 500 tisíc uzavřených smluv.

Už v letošním roce by stavební spořitelny měly úspěšně atakovat hranici 500 tisíc smluv, to bude nejlepší výsledek za posledních 5 let. Očekáváme, že příští rok bude ještě o několik desítek tisíc smluv lepší, uvedl Tomáš Kořínek, předseda představenstva ČMSS.

Úvěrů na bydlení poskytly stavební spořitelny zhruba o pětinu méně něž loni, a to ve výši kolem 50 miliard. Což je oproti loňskému rekordnímu roku významný pokles, na druhou stranu v dlouhodobém horizontu jde pořád o nadprůměrný výsledek. Mírný pokles úrokových sazeb bude pokračovat i v příštím roce. Počet úvěrů na bydlení by tak v příštím roce mohl vzrůst o 5 % a dosáhnout objemu 53 miliard korun.

Růst cen nemovitostí by měl v průměru v příštím roce zpomalit a neměl by být rychlejší než růst mezd. Ceny v lukrativních lokalitách sice nadále porostou, na druhou stranu už vidím na trhu i celou řadu nemovitostí, které za současnou cenu nejsou prodejné, tvrdí Tomáš Kořínek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).