Dopady koronakrize se postupně promítají do všech odvětví, finance nevyjímaje. Výsledky hospodaření dnes zveřejnila Česká spořitelna.
Zatím co čistý zisk za rok 2019 byl 17,7 miliard korun, neauditovaný konsolidovaný čistý zisk, počítaný podle mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS), je za rok 2020 nižší – 10 miliard korun. V meziročním porovnání se tak snížil o 43,6 %.
Provozní zisk dosáhl 21,0 mld. Kč, ve srovnání s rokem 2019 poklesl o 6,7 %.
Rok 2020 představoval pro všechny z nás zcela mimořádný test. I přes nepředvídatelné a složité podmínky pandemie COVID-19 jsme dokázali rychle a efektivně podporovat naše klienty a poskytovat jim naše služby. Pohotově jsme nabídli odklad splátek úvěrů pro občany a firmy stejně jako speciální úvěry pro malé i velké podniky. Naše služby byly dostupné navzdory pandemii nejen prostřednictvím bankomatů, či online, ale také fyzicky na pobočkách a na klientském centru. I přes obtížné podmínky se nám podařilo dále financovat, získávat nové klienty a posílit naše postavení na trhu. Po 12 letech jsme se stali lídrem hypotečního trhu.V uplynulém roce jsme poskytli nové hypotéky v objemu 66 miliard korun a celková výše našeho hypotéčního portfolia překročila 300 miliard korun. Posílili jsme i naše postavení na trhu investic, podílových fondů a správy aktiv. Náš podíl na trhu podílových fondů se vyšplhal téměř na 28 procent. V celkovém hospodářském výsledku se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů související s nejistou ek onomickou situací. Nadále však zůstáváme v dobré finanční kondici a jsme skvěle kapitálově vybaveni. Budeme nadále pomáhat našim klientům i celé společnosti,
uvedl v hodnocení výsledků za rok 2020 Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.
Nižší úrokový výnos a méně poplatků
Makroekonomické prostředí České republiky se kvůli pandemii onemocnění COVID-19 výrazně zhoršilo, což vedlo k znatelnému nárůstu makroekonomické nejistoty. Česká ekonomika prochází recesí, která by měla zvýšit dříve nízkou nezaměstnanost. Vývoj čistého úrokového výnosu byl výrazně zasažen snižováním sazeb v roce 2020 negativními dopady moratoria na splácení úvěrů.
Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, se ve srovnání srokem 2019 snížil o 3,8 % a dosáhl 29,1 mld. Kč. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně poklesl o 4,1 % na 8,2 mld. Kč. Pokles byl způsoben dopadem regulace platebních převodů (SEPA) účinné od prosince 2019.
Na druhou stranu na čisté úrokové výnosy měl pozitivní dopad růst klientských úvěrů a vkladů nad úrovní trhu. Čistá úroková marže vztažená kúročeným aktivům se snížila z 2,12 % v roce 2019 na 1,94 % v roce 2020. Čistá úroková marže vypočítaná z hlavní činnosti (úvěry retailovým a korporátním klientům a depozita od retailových a korporátních klientů) klesla v roce 2020 na 2,44 %.
- Celkový počet klientů Finanční skupiny ČS k 31. prosinci 2020 činil 4,5 milionu, ze kterých přibližně 1,73 milionu využívalo digitální bankovnictví (meziroční nárůst o 9,7 %).
- Celkový počet vydaných aktivních platebních karet ČS se meziročně zvýšil o 2,4 % a dosáhl téměř 3 milionu kusů, přičemž ztohoto počtu představovaly kreditní karty 168 000 kusů.
- Objem transakcí uskutečněných během roku 2020 u obchodníků kartami České spořitelny se ve srovnání s rokem 2019 zvýšil o 15,4 %na 249,1 mld. Kč.
- Počet bankomatů a platbomatů České spořitelny se meziročně téměř nezměnil a dosáhl 825 kusů.