Hlavní navigace

České pivo má definitivně ochranu EU

Sdílet

Jiří Velinský 17. 10. 2008

České pivo bylo definitivně zapsáno v rejstříku chráněných zeměpisných označení EU. V rozhovoru pro Mediafax to uvedl v pátek první náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.

Podle jeho údajů je uvedená ochrana oficielně zveřejněna v Nařízení Komise 1014 ze dne 16. 10. 2008.

Jak přitom pro Mediafax uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPAS) Jan Veselý, Česká republika má tak šanci zachovat tradiční výrobu piva v naší zemi po mnoho dalších let. Teď už si to můžeme pokazit jen sami, tím, že bychom nedodržovali podmínky výroby piva tak, jak je to popsáno a schváleno v žádosti o ochranné zeměpisné označení, konstatoval Veselý. Pokud by totiž byly podmínky porušeny, Brusel by mohl ochrannou známku „České pivo“ zrušit.

K výrobě piv, které mohou být označeny souslovím „České pivo“, je nutné používat předepsané suroviny, receptury a technologie. Název například nebude možné použít v případě levných nízkoalkoholických piv, ale ani v případě speciálních piv s obsahem alkoholu nad šest procent. Podmínky pro název totiž stanovují obsah alkoholu v rozmezí 3,8 až 6,0 procenta.

Spotřebitel by měl takové pivo poznat loga EU (modrý kroužek s hvězdičkami) a nápisu PGI. Toto označení potvrzuje, že nejde o partyzánský název české pivo. Zároveň se tím ale výrobci vystavují kontrolám Státní zemědělské potravinářské inspekce, která má dodržování podmínek označení „České pivo“ na starosti, konstatoval Veselý.

Sousloví české pivo se podle ČSPAS ještě před uznáním evropského ochrany vyskytovalo zhruba na 20 typech piv v ČR. Záruku, že je pivo vyráběno skutečně tradiční technologií a z tradičních surovin, ale bude pro potřebitele představovat jeho identifikace chráněným zeměpisným označením a logem EU.

Dodržování podmínek výroby chráněného „Českého piva“ je dobrovolné. Žádná povolení či licence k jeho výrobě, který měl podle některých informací vydávat ČSPAS, nejsou zapotřebí, zdůraznil Veselý.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).