Hlavní navigace

České dráhy změní systém slev pro důchodce

Gabriela Hájková

Od ledna skončí na základě Výměru ministerstva financí státem garantované důchodcovské slevy ve vlacích. Společnost České dráhy tak nabídne vlastní systém slev, který by měl krok ministerstva zmírnit. Ještě v lednu budou platit slevy původní, nový systém bude spuštěn počátkem února.

IN Senior 

Slevová aplikace na In-kartě pro seniory nad 70 let bude zachována, změní se ale sleva na dálkové vlaky, která je dnes 25 % ze zvláštního jízdného pro důchodce. Držitel této aplikace bude nadále zdarma jezdit osobními a spěšnými vlaky a v ostatních vlacích bude mít nově jízdné se slevou 50 % z obyčejného jízdného. Cestujícím, kteří tuto aplikaci nyní využívají, bude sleva automaticky a bezplatně upravena. Pro nové žadatele bude stát roční aplikace IN Senior včetně In-karty 1330 korun. 

IN50 pro důchodce 

Dnes nabízí České dráhy In-kartu s roční aplikací IN25 pro důchodce se slevou 25 % ze zvláštního jízdného pro důchodce. Po zrušení zvláštního jízdného proto změní dopravce bezplatně všem stávajícím držitelům aplikaci IN25 na IN50. Pro zcela nové žadatele bude stát In-karta s roční aplikací IN50 490 korun.

Jízdné bez In-karty

Důchodci, kteří nehodlají pořizovat In-kartu získají slevu  25 % z obyčejného jízdného. K nákupu zvýhodněné jízdenky stačí předložit průkaz s modrým pruhem, který budou za 50 Kč České dráhy dále vystavovat u přepážek. Platnost tohoto průkazu je časově neomezená a důchodce ho musí předložit i při kontrole ve vlaku. Seniorům starším 70 let bude stačit k prokázání nároku na tuto slevu pouze občanský průkaz.

Zdroj: České dráhy

Našli jste v článku chybu?