Hlavní navigace

Česká národní banka vydává novou zlatou minci s motivy historického jádra města Olomouc

28. 5. 2024

Sdílet

spoření, úspory, peníze, bankovky, akciový trh, investice Autor: Měšec.cz s využitím DALL-E

Česká národní banka (ČNB) vydává další minci z cyklu Městské památkové rezervace. Jde o zlatou minci v nominální hodnotě 5000 Kč, s motivy historického jádra města Olomouc.

Na lícní straně jsou zobrazené gotické klenby a fragment z radnice s orlojem. Na rubu pak Sloup Nejsvětější Trojice a zvonicová věž, půdorys a klenební žebroví kostela sv. Mořice. Podobu mince, která je v prodeji od 28, května, navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů.

Česká národní banka vydává zlatou minci s motivy historického jádra města Olomouc

Česká národní banka vydává zlatou minci s motivy historického jádra města Olomouc

Autor: Gabriela Hájková z webu ČNB

ČNB vydává 15 tisíc kusů mincí ze zlata o ryzosti 999,9, vyrazila je jablonecká Česká mincovna. Z toho je 5000 ks v běžném a 10 000 ks ve špičkovém provedení (liší se od sebe povrchovou úpravou a provedením hrany).

Nominální hodnota neodpovídá prodejní ceně. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje například aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u smluvních partnerů, centrální banka prodej veřejnosti nezajišťuje.

Cyklus Městské památkové rezervace postupně představuje vybraná česká města s architektonickým či kulturním významem. Mince s motivy olomouckých staveb vychází jako sedmá v pořadí.

K pamětním mincím přistupujeme jako k uměleckým dílům. Dbáme na to, abychom ke ztvárnění vybrali takový návrh, který nejlépe vystihuje zadané téma, a poté při výrobě hlídáme, aby nezanikly ani ty nejmenší detaily. Celkově trvá příprava emise mince déle než rok, informovala členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).