Hlavní navigace

Česká ekonomika stagnuje. Oproti loňsku si ale vede lépe

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 8. 2014

Česká ekonomika mezičtvrtletně stagnuje. Oproti minulému roku ale vzrostla o 2,7 %. Vyplývá to z údajů o HDP, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Zahraniční obchod ve druhém čtvrtletí přestal být hlavním tahounem české ekonomiky. Není se čemu divit, když se podíváme na vývoj sousední německé ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí poklesla, okomentoval výsledky Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin s tím, že oproti tomu se zlepšila domácí poptávka. Výdaje na konečnou spotřebu totiž vzrostly meziročně o 2 %. K výsledku přispěly jak domácnosti, tak vládní sektor. Zmenšující se obavy spotřebitelů z budoucího vývoje umožnily spotřebitelům znovu nakupovat výrobky dlouhodobé spotřeby jako bytové vybavení a dopravní prostředky. Ovšem oproti předchozímu čtvrtletí výdaje na konečnou spotřebu stagnovaly, upozornil Šimek.

Dodal, že meziročně byly vyšší i investice firem. Na straně nabídky pak k meziročnímu růstu nejvíc přispěl zpracovatelský průmysl, který meziročně přidal 8,7 %.

Bohužel aktuální vývoj v eurozóně a situace kolem Ukrajiny může opět zkazit náladu domácích subjektů. Slabá ekonomika eurozóny spolu se stupňující se nervozitou kolem Ukrajiny budou hlavní rizika pro vývoj ve zbytku roku, uzavřel Šimek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).