Hlavní navigace

Česká ekonomika podle zpřesněných dat ve 2. čtvrtletí klesla o 8,7 %

Sdílet

Tuzemská ekonomika podle zpřesněných údajů klesla ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 8,7 %. Ve srovnání s loňským rokem se HDP snížil o 11 %. Pokles je tedy o něco horší než uváděl předběžný odhad Českého statistického úřadu z konce července. Šlo o historicky největší ekonomický pokles, který zasáhl téměř všechna odvětví.     

Nyní však již ekonomika opět roste. Oživení navíc probíhá nejen ve spotřebitelském sektoru, ale také v odvětví průmyslu, a to dokonce rychleji než se původně čekalo. Klíčové období však máme ještě před sebou, a tím je blížící se podzim. Nejsledovanějším bude samozřejmě další vývoj koronaviru, uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

To si podle něj uvědomují i podnikatelé, především pak ti v oblasti služeb a obchodu, kteří se obávají opětovného uzavření ekonomiky nejvíc a jejich důvěra v další hospodářský vývoj tak klesá.

Problém je, že i samotný pokles důvěry bez toho, aby se obavy opětovného uzavření ekonomiky naplnily, může probíhající oživení zbrzdit. Ekonomika tak pro podzimní měsíce potřebuje především jasný plán ve vztahu k tomu jaká opatření budou přijata ve chvíli, kdy se situace kolem koronaviru výrazně zhorší, myslí si Gürtler.

Podle jeho prognózy bude oživení ekonomiky pokračovat i v dalších měsících, ekonomika za letošek klesne o 5 %, příští rok pak poroste o 6 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).