Tuzemská ekonomika kvůli koronavirové krizi v prvním čtvrtletí klesla oproti předchozím třem měsícům o 3,6 %. Meziročně pak o 2,2 %. Pokles se v důsledku celosvětové pandemie očekával.
Ta silně zasáhla jak tuzemský průmysl, tak služby. Některé obchody a služby musely ze dne na den zavřít a s tržbami se ocitly na nule. Šlo třeba o restaurace, hotely, kina, divadla i nákupní centra, stejně tak třeba o kadeřníky, fitness centra a tak dále. Zastavily se také některé investice a poptávka ze zahraničí zamrzla.
Výsledek prvního čtvrtletí, byť zatím jen předběžný, je srovnatelný se situací na začátku roku 2009. Tehdy však šlo o vrchol recese, která následovala po rozjezdu finanční krize. Tentokrát jde vlastně teprve o začátek nové recese, která nyní graduje,
říká ekonom Petr Dufek z ČSOB.
Dno by podle ekonomů mělo přijít ve druhém čtvtletí, kdy se čeká až dvojciferný propad. Ve druhé polovině roku by se ekonomika měla zmátořit, ale návrat na úroveň před koronavirem se zatím nečeká.
Výsledek prvního čtvrtletí je podle Dufka odrazem nákladového šoku, respektive rozpadu dodavatelských řetězců, nuceného i dobrovolného uzavírání obchodů. Poptávkový šok, který následuje, sice zřejmě nebude tak drastický, ale o to může být delší.
Záležet bude nejenom na tom, jak moc poroste nezaměstnanost nebo poklesnou reálné mzdy, ale také na důvěře spotřebitelů nakupovat a investovat. A v podstatě totéž platí i pro firemní sféru, která své investice zmrazila a dál už jen předpokládá jejich pokles,
dodal Dufek s tím, že za celý rok očekává propad ekonomiky o 10 %.