Spořit je dobré v časech, kdy z toho můžete mít i jen minimální profit. Což dnes nemáte. I kapitálové fondy z většiny letošní rok zakončí čistou ztrátou. Evropské burzy jsou zhruba v 10 % rmeziroční ztrátě, Dow Jones jde po dlouhých měsících také dolů a PX 50 se potácí roky kolem hodnoty 950 - 1100 v krátkodobých špičkách.. To je realita. Takže občane spoř a nejen inflace, ale i poklesy na burzách vám ukrojí významné procento. Takže zbývá pouze koupě nemovitosti v trochu slušném stavu a pronajímat. Jednak pronájmem získáte pár tisíc měsíčně čistý zisk a zhodnocuje se i vlastní nemovitost a to tempem, které dosahuje dle místa i desítky procent za 2 - 3 roky.
Je to jistě těžké, ale lidé mají vždy možnost si zvolit odbornost, vzdělání, obor práce. Někdo dá přednost v 16 letech sexu, střídáním vztahů, zábavě, popíjení, kouření... druhý je zodpovědný a studuje smysluplný obor a potom postupně profesionálně roste. Buduje, zhodnocuje majetek, cestuje, sbírá zkušenosti, zajímá se o své okolí... Pokud je ovšem někdo silně limitovaný svým IQ, je to o to těžší. Vždy ovšem může pracovat v nedostatkových oborech. Například v řemeslech. A hravě překoná 80 % vysokoškoláků. Jen se mu musí chtít. Sednout si na zadek a hořekovat, jak se všichni kolem mají lépe, není cestou. To se jen hlouběji ponoříte například do alkoholu, střídání partnerů - rek atd.
paní psala, že je 3 roky před důchodem.
předpokládám, že asi moc nejuchala po diskotékách, ale pomáhala uživit rodinu, i za cenu, že si nemůže dovolit studovat.
mojí mamince bude 80, od čtrnácti dře, protože jich bylo sedm dětí a po válce byl hlad a bída.
nemyslím si, že má maminka za celoživotní dřinu na poště nízký důchod kvůli slabému iq, nebo nahánění chlapců.
Těžko dohlédnout do miliónů lidských cest a osudů. Dříve bylo atraktivní se jít vyučit, od adolescentních let brát mzdu. Kdo dal přednost solidnímu vzdělání, studoval dalších třeba 6 - 7 a více let a musel odložit svoji osobní spotřebu, či jí citelně redukovat. Absolventi učňovských oborů brali v tehdejší době velmi slušné mzdy, kolikrát řádově vyšší než absolventi VŠ. Tento letitý propad jen pomalu doháněli... Po sametu se rychle dělnické profese dostaly tam, kam v civilizovaných i necivilizovaných zemí spíše patří. Tj. dolů. Neobhajuji dnes desítky tisíc absolventu i pochybných studijních oborů, kteří se mohou uplatnit snad jen v politice, u Policie ČR a dalších bezpečnostních sborů ap. Ale bylo přece nelogické aby i dělník či mistr ve výrobě mzdově konkuroval inženýru strojaři, technologovi atd. Zvláště mladé ženy tehdy spěchaly do práce, uzavřít sňatek, rodinu... Byla to jejich volba.