Spočítejte si...

Zavřít

Češi se stali lídří bezkontaktního placení

Zatímco v minulosti byli Evropané zvyklí svou ranní kávu platit mincemi, nyní je to často minulostí. Platební kartu už akceptují 3 miliony obchodníků po celém světě (meziročně byl nárůst o 56 %). To znamená, že bezkontaktní placení je stále dostupnější, což vede k tomu, že lidé takto platí stále více. V České republice je tak celých 52 % transakcí uskutečněno bezkontaktně, rostoucí trend je i v Polsku (33 %), Maďarsku (18 %) a na Slovensku (18 %). V průběhu roku 2014 zaplatili Češi bezkontaktně u obchodníků podle údajů Sdružení pro bankovní karty přes 108,3 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst objemu bezkontaktních plateb o téměř 380 %.

Evropané jasně ukázali, že je bezkontaktní placení baví. Naším cílem je, aby bezkontaktní platba s MasterCard byla vždy jednoduchá, rychlá a bezpečná, ať už jste kdekoliv. Skvělým příkladem rychlé adaptace a růstu bezkontaktních technologií je například Nizozemsko, kde bylo dosaženo jednoho milionu bezkontaktních transakcí v průběhu jednoho měsíce. Počet bezkontaktních transakcí ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 vzrostl osmkrát oproti druhému čtvrtletí, uvedl Javier Perez, prezident MasterCard Europe.

Většina z nás se setkala s podomními prodejci elektřiny či plynu Ženy pobírají asi o pětinu nižší důchody        
miki
miki (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
20. 2. 2015 18:03 Nový

Však oni rychle vystřízliví

celé vlákno

Bodejť by se to neujalo, když to banky lidem nutí aniž by to mohli jednoduše odmítnout. V rámci automatické obnovy ji dostanete a nazdar. Veškerá rizika jdou za klientem a banky rýžují na poplatcích z transakcí. Až na výjimky za škody ručí klient - tj. když Vám kartu někdo ukradne, tak může platit do aleluja, než si toho všimnete. Stačí neutratit víc než 500 a ne vícekrát než 4x za den. Nejhorší je, že se ani ta bezkontaktní funkčnost nedá zablokovat. Se schválně podívejte do podmínek Vaší banky, jestli ručí i za škodu před nahlášením ztráty takové karty. Vím o jediné.

L.
L. (neregistrovaný) ---.jablonka.cz
20. 2. 2015 19:10 Nový

Re: Však oni rychle vystřízliví

celé vlákno

A už jste slyšel o nejnovější zákeřné technologii zvané pe-ně-žen-ka? U té neexistuje žádný limit a nikdo vám neručí za škodu ani po nahlášení její krádeže! Sviňské korporace!!!

miki
miki (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
20. 2. 2015 19:20 Nový

Re: Však oni rychle vystřízliví

celé vlákno

No to nemáte tak docela pravdu. Kolik peněz a jiných věcí mám v peněžence je velice jednoduše regulovatelné na rozdíl od běžného účtu. Běžně tam nosím pár stovek a je to konečná částka, o kterou krádeží přijdu. Kartu považuji za běžný nástroj denního placení a určitou bezpečnost by měla garantovat. Mít pár stovek na BÚ a před nákupy plánovat a posílat tam peníze jen na jeden nákup je nesmysl. Proto tu kartu mám, že má být bezpečnější než hotovost, Je to typický příklad českého podnikání. Z ciziny si banky vzaly pouze zisky, nikoliv záruky. V USA odkud tento produkt přišel zvednete telefon a karetní asociaci nahlásíte, že tu transakci jste neudělal a hotovo. Peníze máte zpět. Dovedete si to představit u nás?

L.
L. (neregistrovaný) ---.jablonka.cz
20. 2. 2015 20:12 Nový

Re: Však oni rychle vystřízliví

celé vlákno

Regulovat, kolik peněz mám na účtu s kartou, je také jednoduché. Za předpokladu, že mám u banky účty dva a převod mezi nimi je zdarma a mám IB.

Kdybyste používal hotovost na běžné placení, tak vám pár stovek nebude stačit a musíte tam mít o dost víc, nebo to bude dost nepohodlné. Jinak co vím, tak zneužívání toho bezpinového limitu je minimální - zlodějům těch pár stovek nestojí za riziko, že by je někdo poznal.

A to myslíte, že fraudy platí ředitel banky ze své kapsy? Já jsem tedy radši pro současný systém, než platit za podvody ostatních zákazníků.

leny: Nene, miki mě pochopil správně.

Krtek
Krtek (neregistrovaný) ---.kostal.com
23. 2. 2015 8:51 Nový

Re: Však oni rychle vystřízliví

celé vlákno

Nedá mi to nereagovat. Platbu bezkontaktně jde zrušit úplně a to asi u každý banky. Stačí limit místo 500 snížit na 0 kč a je to. Stejně tak jde i omezit limit celkově na den. Standardně je 2 tisíce, to asi odpovídá tý běžný peněžence. Já bych naopak limit pro bezkontaktní platbu chtěl zvýšit, což nejde. Platim takhle prakticky jenom plyn (a někdy benzín) do auta (vim, jsem socka) a otravuje mě při 550 Kč zadávat pin.
Jestli mi někdo ukradne platební kartu, přijdu o 2 tisíce asi jako by to bylo s peněženkou.

funtomas funtomovič aura:100
20. 2. 2015 23:17 Nový

Re: Však oni rychle vystřízliví

celé vlákno

Stačí vrtákem udělat díru na správném místě a je po bezkontaktnosti. Podobně se to řeší s kladivem a bio čipu v pase.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
21. 2. 2015 0:25 Nový

Re: Však oni rychle vystřízliví

celé vlákno

Ale no tak, jsem sám velký pesimista a paranoik, ale bezkontakním kartám prostě věřím. Velké transkakce si hlídám a karty si beru na tyto akce výjimečně. Platby do 500 korun si hlídám také, jednou mi dokonce banka prozvonila, když jsem udělal platbu stejnou částkou ten den podruhé. A za zneužití většina bank víceméně ručí. Já bych to neviděl zase tak černě. Nikdo nemá šanci mi kartu ukradnout a nedávám ji z ruky. Navíc nosím pouze tu kartu, kterou budu potřebovat. O peníze se starám, účet monitoruji v podstatě celý den, vím o každé koruně. Na všechno jsem pojištěný a sleduji všechny varování a hlášky. Nevím, v mém případě je zneužití téměř vyloučené. Prostě si dávím pozor.

miki
miki (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
22. 2. 2015 20:30 Nový

Re: Však oni rychle vystřízliví

celé vlákno

No já se snažím dávat si na karty pozor, ale na záchod a do postele s nimi tedy nechodím, abych mohl tvrdit, že je mám stále pod kontrolou.
A když je berete na akce zcela výjimečně, tak kde jsou, když nejsou s Vámi? Doma v zazděném trezoru napojeném na PCO?
Může se stát nehoda, přepadení,....
To, že za zneužití většina bank ručí máte ověřené? Já to u svých 3 bank ověřoval a ručí jediná. Ostatní Vám řeknou, že limit změnit nejde, funkci zakázat taky nejde (pokud už Vám ji poslali) a jediná ochrana je - plaťte si další pojištění.
Banky "ručí" pouze na papíře - když nedojde k prozrazení pinu a nejedná se o bezkontaktní platbu. Tj. v podstatě jen za skimming.
A nebo Vám uplatní spoluúčast 150€
Bezkontaktní platby jsou fajn, používám je. Jednu banku jsem zrušil, u druhé si platím pojištění a třetí zatím riziko bere na sebe. Ale kdo z milionů majitelů je o tomto informován? Prozřou až bude pozdě.

blablablabla
blablablabla (neregistrovaný) ---.lam.cz
21. 2. 2015 8:33 Nový

pohodlnost a rychlost

celé vlákno

pohodlnost a rychlost (a pro mne osobne i bezpecnost) ....... ani nevytahuju z penezenky, pip a konec, zrusil jsem veskere hotovostni platby. Nerikam ze si to muze dovolit kazdy, ale muj styl zivota to umoznuje.

Moje penezenka je nyni lehka a mala, zadne kila drobnych. Pouzivam bezkontaktni kreditku, tudiz i pokud mne ji nekdo ukradne a bude se platit..., (a pak nasledne treba i zdlouhave reklamovat) mne to neva, zlodej utracel penize banky, nikoliv moje. Pokud mne nekdo v noci prepadne a rekne penize nebo zivot... s radosti mu penezenku skodolibe odevzdam :)

Hotovost si nosim jen k zubari a kdyz jdu na obed na poledni menu.

Pokud mne oslovi zebrak.. atp, jsem cestny ani mu nelzu, hotovost u sebe nemam a platebni terminal u sebe nemyvaji.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 2. 2015 11:46 Nový

Re: pohodlnost a rychlost

celé vlákno

Pohodlne to je, ovsem predevsim pro banku. Ty poplatky za transakce jsou pro maleho obchodnika stale neprijatelne. Neznam tu krome nekterych restauraci a jednoho hypermarketu (kde nema smysl nic kupovat - predrazene odpadky) jediny maly obchod s potravinami (nemyslim ted vecerky), kde by se dalo platit kartou. A to je tu pet obchodu se syry, tri vinoteky, ctyri reznictvi ...

To je spis pro ty co bydli v tech modernich vesnicich kolem Prahy kde nic neni a musi vse nakupovat v hyper, protoze jinou moznost nemaji. Radeji budu misto predrazenych hyper odpadku nakupovat skutecne potraviny v malych obchodech a zaplatim hotove :-)

blablablabla
blablablabla (neregistrovaný) ---.lam.cz
21. 2. 2015 13:40 Nový

Re: pohodlnost a rychlost

celé vlákno

jak rikam, muj zivotni styl. Ja nenakupuju v malych kramech, nakupuju v hyper. Nemyslim ze nakupuju odpadky. Mezi to se neda dat rovnitko, zalezi co clovek do kosiku da a neda.

Co se tyka vyhodnosti nevyhodnosti pro obchodnika, to mne jako zakaznika nezajima a z toho uhlu pohledu jsem svuj post nepsal. Mne z pohledu klienta to prinasi jen +. Ztrata penezenky neni primo ztrata penez, jak by to bylo u bankovet, netaham drobaky, platim rychle, a je to vlastne i hygienictejsi :D a mam prehled kde jsem kolik utratil, snaz si delam osobni ucetnictvi.

Nikomu to nevnucuju, ja osobne si to nemuzu vynachvalit. Snad bych ozelil radsi mobilni telefon nez navrat k papirkum a mincim.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 2. 2015 14:03 Nový

Re: pohodlnost a rychlost

celé vlákno

S vyjimkou Makra coz neni az tak bezny hypermarket by me zajimalo v kterem maji treba nejaky slusny syr. Takovy neznam. Respektive maji treba jeden, ovsem cena je pak zase tak nesmyslne napalena, ze za nej nebudu platit 3x vice (oproti podobnemu v malem obchode) jen kvuli platbe kartou.

Male obchody jsou tady prakticky jedina sance na nejake normalni potraviny za jeste prijatelne ceny. Samozrejme v zahranici je situace zcela odlisna, ale to uz se tu nikdy nezmeni.

ldx
ldx (neregistrovaný) 2001:4c28:4000:----:----:----:----:----
21. 2. 2015 23:27 Nový

Re: pohodlnost a rychlost

celé vlákno

No mne staci 1 - 2x v mesici vybrat par stokorun na tyhle miniobchodni nakupy, kdyz neni jina moznost. Zbytek resim bezkontaktni kartou.

Ona vec se ma tak, ze kdyz jsou v blizkosti dva srovnatelne (konkurencni) obchody a jeden nabizi platbu kartou, tak proste jdu tam. Rozbijeci stroju si tak sami podrezavaj pod ssebou vetev. Z podobneho duvodu se radeji dopravuju vlakem nez autobusem - neresim hotovost u ridice, ale proste si koupim online jizdenku kdykoli a jeste je to obvykle pohodlnejsi(mi­nimalne od doby co zmizely zabotlamy a rudoarmejci). Opet konkurencni vyhoda. Takze myslim, ze tyhle veci postupne vyresi trh...

Co se tyka syru, tak nejlepsi je kupovat primo od znameho farmare. Sebelepsi znacka z Francie je vzdycky anonymni (pokud jsem tam na dovoleny zrovna nepobyl). Ostatni jsou imho jen takove snobske k*cy, proste zbohatlicky folklor.

blablablabla
blablablabla (neregistrovaný) ---.lam.cz
22. 2. 2015 14:00 Nový

Re: pohodlnost a rychlost

celé vlákno

aha, ja nejsem gurman, takze jo, beru to, asi jim odpadky... :D Pac mne bohate staci v nouzi eidam, pripade Madeland, na ktery byva obvykla "akce" a da se koupit za 16kc to jich pak vemu 10 a mam zasobu dopredu.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 2. 2015 16:02 Nový

Re: pohodlnost a rychlost

celé vlákno

A o tom to je. Tyhle zminovane "syry" jsou i zadarmo drahe. Pritom v holandske syrarne koupim uz vyrazne lahodnejsi syr za 35 Kc / 100 g, lepsi kolem 60 Kc. V hyper mozna ten 30 korunovy nekdy za 80 Kc, ovsem mohl bych platit kartou :-)

Jiny priklad, solidni domaci sekt od Bohemky ktery se da pit - Prestige Brut maji v hyper jen obcas a to za uzasnych 299 Kc. O par desitek metru dal v male vinotece celorocne za 230 Kc, ovsem platit se musi hotove. A tak je to se vsim ...

ldx
ldx (neregistrovaný) ---.klfree.cz
23. 2. 2015 22:47 Nový

Re: pohodlnost a rychlost

celé vlákno

Nechci vám kazit radost, ale většinou platí. že chutný a lahodný = tučný!!! Není problém vyrobit lahodný sýr ani v českých podmínkách. Ale nejobtížnější je vyrobit sýr s minimem tuku a přitom chutný. A myslím že to umí to i tady v Česku (například novinka jihočeský 20% Eidam je toho dobrým příkladem). Tolik k tomu "spotřebáku", jinak samozřejmě volím kozí sýr od farmáře.

Vlastně jediný zdravý tuk je v rybách a lahodný může být i dobře připravený český kapr.

Co se týká těch vín, platí něco podobnýho. Když kvalitu, tak od vinaře co dobře znám, nejlépe osobně.

Tomáš Marný aura:10
23. 2. 2015 8:20 Nový

Re: pohodlnost a rychlost

celé vlákno

Zajímavé, v malé vesnici na okrese Plzeň-jih karty bere jak Coop, tak malý soukromý krámek...

BK
BK (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
23. 2. 2015 9:57 Nový

Češi se stali lídry? lídři?

Moc prosím,
neprzněte češtinu ... to je jako: házeli šutráci na vrabčáci