Češi se nejčastěji zadlužují kvůli spotřebitelským úvěrům

Sdílet

Češi se nejčastěji zadlužují kvůli vlastnímu bydlení, ale i kvůli nákupu domácích spotřebičů, automobilů, dovolených atd. Nejčastěji čerpají finanční prostředky formou spotřebitelských úvěrů a hypoték. Vyplynulo to z reálných výpovědí více než 700 lidí, kteří se zúčastnili Dne bez dluhů a hovořili s poradci Poradny při finanční tísni, Rubikon Centra a společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK).

Lidé se většinou stydí půjčovat si při nedostatku vlastních finančních prostředků peníze ve svých rodinách a obracejí se proto primárně na bankovní i nebankovní instituce, které jim poskytují maximální anonymitu. Teprve v případě problémů se splácením těchto půjček zkoušejí hledat pomoc ve vlastní rodině.

Pokud se čeští spotřebitelé dostanou do situace, která si žádá použití více finančních prostředků, než mají aktuálně k dispozici, mnohem častěji se uchylují k okamžitým půjčkám, než aby dokázali maximálně využít svoje úspory v kombinaci s plánovanými rezervami svých pravidelných příjmů. Půjčky nejčastěji tvoří spotřebitelské úvěry (58 %), hypotéky (55 %), kreditní karty (42 %) a kontokorenty (28 %).

Z rozhovorů také vyplynulo, že jen málokdo řeší své finanční problémy okamžitě poté, co nastanou. K odkladům v řešení finančních problémů vede Čechy většinou stud (56 %), nižší finanční gramotnost (42 %) a bezradnost (28 %). Často také odkládají okamžité řešení kvůli očekávání brzkého zlepšení finanční situace (28 %). Jakmile už další odklady nejsou možné, snaží se nejčastěji tzv. vytlouci klín klínem, tedy pokrýt jednu půjčku jinou (42 %), což je nejnebezpečnější varianta z hlediska rizika osobního bankrotu či exekuce.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).