Hlavní navigace

Češi platí kartou i v zahraničí. Které země si oblíbili?

Sdílet

V předvánočním období Češi rádi vyráží utrácet i do okolních zemí. Vyplynulo to ze statistik asociace Visa Europe. Kartami nejvíce platili v Rakousku, Německu, Polsku a na Slovensku. Celkově při svých prosincových výpravách do zahraničí utratili skoro miliardu korun (přes 927 milionů).

V podobné hodnotě (898 milionů korun) pořídili nákupy na zahraničních e-shopech, což jen potvrzuje trend, že lidé se nebojí kartou platit v internetových obchodech. Mezi e-shopy jednoznačně vítězí ty britské, na které připadla takřka polovina uvedené částky: 398 milionů korun.

Při cestách do zahraničí Češi nejčastěji navštívili Rakousko a Německo. V obou zemích pak v prosinci utratili kartami prakticky stejně – něco přes 150 milionů korun. Z hlediska počtu transakcí jasně vede Německo (přes 90 000). Rakousko zase dosahuje téměř o třetinu vyšší průměrné částky na jednu transakci.
Z toho se dá usuzovat, že zatímco do Německa jezdí řada lidí zejména v prosinci cíleně na vánoční nákupy, do Rakouska Češi častěji směřují na dovolenou – tudíž více utrácejí např. za ubytování a služby. Podobné je to i s Polskem, odhaduje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Ze statistik o útratách také vyplývají preference turistů. Zatímco v USA nebo Spojených arabských emirátech útraty v prosinci meziročně klesly (cca o 10 % v USA a 23 % ve Spojených Arabských Emirátech), v jiných oblastech tomu bylo naopak. Takřka o pětinu stouply útraty na Novém Zélandu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).