Hlavní navigace

Češi mají pomýlenou představu o důchodech. Myslí si, že dostanou víc

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 9. 2017

Polovina Čechů očekává, že jejich důchod bude vyšší, než je ve skutečnosti. Přehnaná očekávání se týkají i invalidních důchodů.  Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust.

Podle odpovědí skoro pětina Čechů (18,6 %) očekává, že jejich starobní důchod bude dosahovat 51 – 60 % předchozího příjmu. 16,3 % lidí si myslí, že důchod dosáhne úrovně 61 – 70 % příjmů. Přes 12 % respondentů bylo ještě optimističtějších, očekávají starobní důchod ve výši 71 – 80 % předchozího příjmu. Podle těchto výsledků je zřejmé, že v „obraze“ by mohli být dotazovaní jen za situace, kdyby všichni spadali do nižší příjmové kategorie.

Průměrný starobní důchod vyplácený v ČR se přitom letos pohybuje okolo 11 700 korun, což je pouze necelých 42 % hrubé průměrné mzdy, která v prvním čtvrtletí letošního roku dosahovala 27 899 Kč, upozornil Michal Knapp, generální ředitel společnosti Broker Trust.

Ještě více zkreslené představy mají podle průzkumu Češi o výši invalidních důchodů. 15,1 % respondentů očekává, že v případě nejvážnější invalidity by od státu dostávali 71 – 80 % předchozího příjmu. Přes12 % účastníků průzkumu dokonce uvedlo, že čekají v takovém případě dávku ve výši 91 – 100 % příjmu. Průměrný invalidní důchod třetího stupně je ale ještě nižší než průměrný starobní důchod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 9. 2017 13:22

    zdena (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

    Nemají, v novinách většinou píšou o +- 65% výdělku. On totiž výpočet důchodu je tak složitý, že ani s důchodovou ,, kalkulačkou" se správného výsledku nedoberete. Různé přepočítávací koeficienty, redukční hranice výdělků, zápočty odpracovaných let, u invalidních důchodů jsou podmínky odpracovaných let podle věku, jestli je uznané vzdělávání nebo už není. A to vše proto, aby měli důchod všichni tak nějak stejný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).