Hlavní navigace

Češi jsou dvakrát bohatší než Slováci. Náš finanční růst ale zpomaluje

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 9. 2017

Češi jsou dvakrát bohatší než Slováci. České domácnosti jsou druhé nejbohatší z celé východní Evropy. Rychlost růstu jejich čistého bohatství ale loni meziročně zpomalila zhruba o polovinu, přesto jsou. Informace vyplývají ze studie Allianz Global Wealth Report 2017, která detailně analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích celého světa.

Češi se podle tohoto žebříčku za rok 2016 umístili v objemu čistých finančních aktiv na osobu na 28. příčce, tedy o dva stupně níže než loni. Stejný pokles Česko zaznamenalo i na žebříčku hrubých finančních aktiv, kde ze všech zkoumaných zemí oproti loňskému 27. skončilo na 29. místě (hrubá finanční aktiva zahrnují hodnotu movitého i nemovitého majetku průměrného občana, čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy).

Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo loni v ČR 12 630 eur, tedy podle aktuálního kurzu zhruba 328 tisíc Kč. Pro srovnání, na Slovensku loni průměrné bohatství na jednotlivce dělalo asi polovinu, 6150 eur (cca 160 tisíc Kč), a u průměrného Poláka to bylo 7070 eur (184 tisíc Kč).

Německy mluvící sousedé jsou na tom naproti tomu finančně asi 4× lépe než Češi. Průměrný Němec loni vlastnil čistou hodnotu ve výši 49 760 eur (asi 1,3 milionu Kč) a ještě lépe na tom byl Rakušan s 51 980 eury (zhruba 1,35 milionu Kč).


Autor: Allianz

Čisté bohatství v průměru na obyvatele v r. 2016

Silná pozice Česka ve srovnání se zeměmi podobného politicko-ekonomického vývoje by neměla zastínit skutečnost, že rychlost růstu čistého bohatství Čechů meziročně zpomalila na 4,1 %. Podle Allianz jsou na vině dva faktory: Již druhý rok v řadě Čechům rychle narůstaly dluhy (o 5,4 % v roce 2016), oproti tomu se však příliš nezvyšovala celková hodnota aktiv. Se 4,5 % rostly nejpomaleji za posledních 6 let, a to zejména kvůli stagnaci na trhu cenných papírů, upozorňuje společnost Allianz ve své zprávě k výsledkům studie.

Studii „Allianz Global Wealth Report 2017“ si v plném znění můžete stáhnout na webu společnosti Allianz ve stejnojmenné složce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).