Hlavní navigace

Češi dluží více než 2,5 bilionů korun. Počet těch, kteří své závazky nesplácejí, však klesá

Sdílet

Lenka Kašparová 25. 8. 2020

Celkový dluh obyvatel České republiky přesáhl na konci druhého čtvrtletí roku 2020 poprvé v historii hranici 2,5 bilionu korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (BRKI a NRKI). Ve srovnání s minulým rokem je to o 143 miliard (6 %) více. Za růstem zadlužení stojí zejména růst objemu úvěrů na bydlení. Podle údajů BRKI a NRKI splácelo na konci druhého čtvrtletí hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření 1 105 899 Čechů a jejich dluh přesáhl hodnotu 2 bilióny korun.

Pozitivní však je, že objem nespláceného dluhu se meziročně snížil o více než 600 milionů korun. Za poklesem nespláceného dluhu stojí především stále dobrá platební morálka u úvěrů na bydlení. Ohrožený dlouhodobý dluh se meziročně snížil o 688 milionů na 8,6 miliardy korun. Objem nespláceného dluhu z úvěrů na spotřebu se naopak poprvé po mnoha letech meziročně zvýšil o 57 milionů a dosahoval 22,1 miliardy korun, a to i v situaci, kdy počet lidí, kteří tento dluh nesplácejí, stále klesá, říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Klesá také počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry, i když pomaleji než v minulých letech. Spotřebitelské úvěry nesplácelo na konci druhého čtvrtletí 191 tisíc lidí, což je o 11 % méně než o rok dříve. Úvěry na bydlení nesplácelo 17 807 lidí, což je o 764 (4 %) méně než předchozí rok. Koronakrize schopnost Čechů splácet své úvěry ted zatím nijak výrazně neovlivnila.

Současná čísla o platební morálce klientů bank a dalších finančních institucí jsou výrazně ovlivněna odklady splátek úvěrů. Teprve po skončení všech odkladů splátek se naplno ukáže, jak se změnila schopnost lidí splácet aktuálně čerpané úvěry. Vzhledem k tomu, že banky schválily odklad splátek již u 340 tisíců úvěrů, které domácnosti čerpají, je nejistota budoucího vývoje značná, oplňuje Jiří Rajl.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).