Hlavní navigace

Češi dluží na školném v průměru 20 tisíc. Nejčastěji jde o vysokoškoláky

Veronika Doskočilová

Na školném na soukromých školách dluží Češi v průměru 20 000 Kč. Nejčastěji jde o rodiče, které dají do škol své děti a následně nemají na zaplacení školného. Jsou mezi nimi ale i dálkoví studenti a vysokoškolští studenti. Ti si totiž mnohdy neuvědomí, že i když školu přestanou navštěvovat, stále mají povinnost zaplatit školné.

Dlužit za školné i v řádu měsíců je vcelku rozšířené. Pravda, zásahy exekutorů zatím nutné nejsou, ale lidé mnohdy platí až po té, co jim zašleme platební rozkaz vydaný soudem, popsal panující stav Tomáš Medřický, zakladatel služby ePohledávky.cz.

Školy následně takové pohledávky vymáhají a často tak dochází k vydání platebního rozkazu. V takovém případě se již dlužná částka může velmi prodražit. Rodič dlužil 7300 Kč, ale tím, že záležitost nechal dojít k soudu, vzrostly jeho náklady o dalších 6934 Kč za náklady právního zastoupení a soudní poplatek, říká Tomáš Medřický.

Problémy s placením školného mají častěji movitější lidé. Častěji totiž svůj dluh bagatelizují a spoléhají se na to, že škola nebude dlužnou částku vymáhat.

Našli jste v článku chybu?