Hlavní navigace

Ceny průmyslových výrobců klesly v květnu nejvíce za posledních 18 let

Sdílet

Redakce 15. 6. 2009

Ceny průmyslových výrobců klesly v květnu meziročně o 3,8 procenta, což je největší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991. Přispělo k tomu zejména snížení cen koksu a rafinovaných ropných produktů (39,1 %) a obecných kovů a kovodělných výrobků (9,4 %). Naopak vzrostly především ceny elektřiny, plynu a páry (11,0 %). Uvedl dnes Český statistický úřad.

Ceny zemědělských výrobců byly oproti loňskému květnu nižší o 31,4 procenta. Ceny v rostlinné výrobě klesly o 41,1 procenta, a to zejména v důsledku nižších cen obilovin a olejnin. Dále klesly ceny ovoce a chmele. Poprvé od prosince 2007 se zvýšily ceny zeleniny, a to o 8,5 procenta. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 16,6 procenta, například ceny mléka klesly o 33,6 procenta a drůbeže o 11,5 procenta.

Ceny stavebních prací ve srovnání s loňskem vzrostly o 1,5 procenta, avšak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně nižší o 4,6 procenta.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v úhrnu vyšší o 1,8 procenta. Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu, za programování a poradenství a za administrativní a jiné podpůrné činnosti. Na druhé straně klesly ceny za telekomunikační služby a ceny nákladní dopravy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 6. 2009 14:14

    anonymní
    Ceny zemědělských výrobců byly oproti loňskému květnu nižší o 31,4 procenta - a že jsem si toho nějak nevšimla?... Věřím, že zemědělci utrží o oněch 31,4 % méně, zpracovatelé a obchodníci však nezlevní, takže konečná cena na pultech je stále stejná.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).