Hlavní navigace

Ceny průmyslových výrobců klesly v březnu nejvíce od roku 1991

Sdílet

Redakce 15. 4. 2009

Ceny průmyslových výrobců se v březnu snížily o 2,0 %, což je nejvyšší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. K zrychlení tempa poklesu přispěla především změna v trendu cenového vývoje u obecných kovů a kovodělných výrobků, jejichž ceny se v březnu snížily, v únoru naopak rostly. Nejvýrazněji klesly ceny koksu a rafinérských ropných výrobků. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců klesly o 1,1 %.

Ceny zemědělských výrobců byly oproti loňskému březnu nižší o 28,6 %. Klesly ceny rostlinných výrobků, zejména v důsledku nižších cen obilovin a olejnin. Dále klesly meziročně i ceny ovoce a zeleniny, a to dokonce o více než 30 %. Naopak výrazně vzrostly ceny chmele, a to o 118,9 %. V meziměsíčním srovnání poprvé po devíti měsících ceny zemědělských výrobců vzrostly, a to o 0,5 %.

Ceny stavebních prací byly v březnu meziročně vyšší o 2,6 %. Oproti únoru se ceny stavebních prací zvýšily o 0,2 %.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v březnu meziročně vyšší o 2,0 %. Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu, za programování a poradenství a za bezpečnostní a pátrací služby. Na druhé straně klesly ceny za informační služby o a ceny nákladní dopravy. Oproti únoru se ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zvýšily o 1,6 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).