Hlavní navigace

Ceny opět rostou, inflace stoupla o 3,3 %

Sdílet

Lenka Kašparová 10. 7. 2020

Inflace během června meziročně vzrostla o 3,3 %, v květnu stoupla o 2,9%. Meziměsíčně se pak zvýšila o 0,6 %. Příčinou rychlého růstu cen bylo především zdražování potravin, alkoholu tabákových výrobků a rostoucí náklady za bydlení. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ)

K červnovému meziročnímu růstu inflace přispěly nejvíce ceny potravin, bydlení, ale také dražší alkohol a tabák. Ceny tabákových výrobků vzrostly ve srovnání s loňským červnem o více než 12 %, ceny piva a vína byly vyšší o více než 5 %, komentuje aktuální výsledky Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Zdražilo ovoce o 1,9 %, brambory o 7,3 % (částečně vlivem přechodu nabídky trhu z pozdních na rané brambory), sýry, tvarohy o 1,3 %, ale především maso a uzeniny. Cena masa byla v červnu vyšší o 8,8 % (v květnu o 10,8 %). Uzeniny zdražily o 11,6 % (v květnu o 13,6 %). Kromě potravin, alkoholu, bydlení a tabáku zdražovaly také ceny pohonných hmot a olejů o 3,1 % a ceny automobilů o 1,4 %.

Inflace skončila vysoko na prognózou ČNB, což jí dává do rukou další argument neuvažovat předčasně o dalším uvolňování již tak extrémně uvolněné měnové politiky. Na druhou stranu je současný inflační pohyb dočasný a ve druhé polovině roku již inflační tlaky výrazně zeslábnou. Zafunguje i vysoký srovnávací základ z loňského roku, a tak se inflace už na podzim může velmi rychle vrátit pod úroveň 2,5 %, domnívá se Petr Dufek, analytik z ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 7. 2020 9:10

    Victor z Ovieda

    V naši rozvojové zemi třetího světa nebude řadovému občanu nikdy dobře.Ono by se jistě zdražovalo i bez koronaviru a ten přišel jakna zavolanou.Je na co se vymluvit.Sucho již není,tak se musí najít něco jiného.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).