Hlavní navigace

Cena růžových diamantů raketově roste

Sdílet

Lenka Kašparová 22. 7. 2019

V první polovině roku 2019 klesla hodnota obchodu s diamanty na nejstarší světové burze v Antverpách o 14 % v porovnání se stejným obdobím roku 2018, ovšem průměrná cena diamantů roste. Obchodníci kladou důraz na vyšší kvalitu a hodnotu kamenů.

Prudký růst ceny růžových diamantů ovlivnilo oznámení o zavření jednoho z jejich nalezišť, dolu v australském Argyle. Těžba zde bude ukončena roku 2020, a to z důvodu vyčerpání zásob. Jedná se přitom o ceněný druh diamantu, oblíbený při výrobě šperků.

Světový trh s diamanty zaznamenal výrazný přesun na burzy do Tel Avivu, Hongkongu a Bombaje. Globální produkce neopracovaných diamantů dosáhla v roce 2018 úrovně 148,2 milionu karátů diamantů v hodnotě 14,47 miliardy amerických dolarů, říká Alojz Ryšavý ze společnosti ALO diamonds.

Je to kvůli tomu, že Střední vrstva v Indii a Číně bohatne a nakupuje více zboží luxusního charakteru. Bohatí Číňané a Indové dávají přednost investicím do šperků před drahokamy. Nynější cenu diamantů mimo jiné ovlivňují obavy se zavádění cla a obchodní války mezi USA a Čínou.

Vývozní ceny diamantů stouply o 10,5 % a cena leštěných diamantů stoupla průměrně o 9 %. Cena za karát se v květnu 2019 pohybovala na úrovni 3082 dolarů. Kurzový rozdíl, neboli pokles eura vůči dolaru má za následek, že nákup pro kupující v eurech zdražil o 16 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).