Za prudkým zdražením ropy stojí sobotní útoky na ropná zařízení v Saudské Arábii. Severomořská ropa Brent zdražila o 19 % na 71,95 dolaru za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) šla nahoru o 15 % na 63,34 dolaru za barel. Benzín v ČR může zdražit až na 40 Kč za litr. Ceny následně mírně poklesly po ujištění Donalda Trumpa, že v případě potřeby Amerika uvolní část ropy z ropných rezerv. V minulosti z nich USA čerpali například v roce 1991 době operace Pouštní bouře nebo v roce 2005 po řádění hurikánu Katrina. Ropná zařízení Abkajk a Churajs začala hořet poté co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K útokům se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.
Z hlediska obchodníků s ropou se jedná o nejzávažnější náhlý výpadek v dějinách. Svojí závažností překonává výpadek dodávek kuvajtské a irácké ropy, k nimž došlo v roce 1990 v důsledku invaze vojsk Saddáma Husajna právě do Kuvajtu,
říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND.
Saudská Arábie je největším vývozcem ropy na světě. Podle názoru expertů by země měla být schopná částečně obnovit dodávky ropy ze zasažených zařízení v řádu několika dnů, ale plné obnovení provozu bude trvat týdny. Státní saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco může k zajištění dodávek ropy využít svých vlastních rezerv uložených v Egyptě, na japonské Okinawě či v nizozemském Rotterdamu.