Hlavní navigace

Cena LPG poprvé od listopadu nerostla, ceny PHM budou stagnovat

Sdílet

Jiří Hovorka 23. 3. 2010

V průběhu minulého týdne rostly po čtvrté v řadě ceny pohonných hmot. Podle údajů kartové společnosti CCS zdražil litr benzinu o 24 haléřů na pondělních 31,32 Kč, nafta zdražila na průměrných 29,48 Kč, když během týden litr podražil o 15 haléřů. Poprvé od listopadu loňského roku klesala cena LPG. Podle Českého statistického úřadu klesla v minulém týdnu jeho cena o dva haléře na 14,65 Kč za litr.

Stále se projevuje vliv stávky ve francouzské firmě Total, která proběhla na konci února. Jelikož měla za následek menší nabídku benzinu na rotterdamské burze, rostla jeho cena více než cena nafty. Během prvních tří týdnů v březnu zdražil benzín o 87 haléřů, motorová nafta oproti tomu zdražila u tuzemských čerpaček pouze o 47 haléřů. Benzín je tak oproti naftě na konci března dražší téměř o dvě koruny. Ještě v lednu byl přitom benzín dražší o korunu a půl, doplňuje Michal Roškanin, analytik společnosti PETROLmedia.

V tomto týdnu nás podle něj čeká stagnace cen pohonných hmot. Cena benzinu a nafty totiž bude reagovat na posilování kurzu koruny. Posilující koruna je tak schopna vybalancovat růst ropy na světových trzích v minulém týdnu, shrnuje Roškanin.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).