Hlavní navigace

Celkové dluhy nad 50 % HDP? Vláda bude muset požádat o důvěru

Sdílet

Arsen Lazarevič 29. 5. 2012

Překročí-li veřejný dluh 50% hranici, bude muset vláda okamžitě požádat o důvěru poslaneckou sněmovnu. Počítá s tím návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti (takzvaná finanční ústava). Norma je v připomínkovém řízení, zákony by měly platit od roku 2014. Zákon by měl také definovat následující:

  • Dosáhne- li zadlužení od 40 do 45 % HDP, vláda bude muset předložit poslanecké sněmovně zdůvodnění takového vývoje a společně s tím by měla navrhnout opatření pro snížení zadlužení. 
  • V případě, že se zadlužení  vyšplhá na 45 až 48 % HDP, bude mít vláda povinnost zmrazit alespoň tři procenta výdajů schváleného státního rozpočtu na daný rok v poměrné části ke zbývajícímu období roku. Dojde také ke snížení platové základy pro výpočet platů ústavních činitelů o pětinu.
  • V případě, že zadlužení dosáhne 48 až 49,99 % HDP, bude muset vláda předložit PS návrh na vyrovnaný nebo přebytkový státní rozpočet. Také by sněmovna měla vládě doporučit, aby schválila pouze vyrovnané nebo přebytkové rozpočty u zdravotních pojišťoven. Územně samosprávné celky by měly povinnost schválit na následující rok vyrovnané nebo přebytkové rozpočty.

Zákon také zřizuje pětičlennou Národní rozpočtovou radu, jejíž zřízení by mělo daňové poplatníky vyjít na 50 milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).