Hlavní navigace

Byty v Praze neúměrně zdražují. A bude hůř

Sdílet

Veronika Doskočilová

Byt v Praze se pomalu ale jistě stává nedostupným luxusem pro většinu Čechů. Ceny nemovitostí totiž razantně rostou a v následujících letech se nepředpokládá, že by se růst zastavil.

Údaje Českého statistického úřadu za druhé čtvrtletí roku 2018 ukazují, že se ceny nových bytů dostaly na 139,8 % průměrné cenové úrovně z roku 2010. Ještě v prvním čtvrtletí letošního roku přitom ceny dosahovaly 129,3 %. Realizované ceny v pražských novostavbách tak podle ČSÚ letos ve druhém čtvrtletí rostly dvojciferným tempem.

Na konci roku 2017 jste tak mohli koupit nový byt za průměrnou cenu 85 653 Kč za metr čtvereční. O půl roku později se cena vyšplhala na 92 917 Kč za metr čtvereční.

Důvodem neustálého zdražování je extrémní nedostatek dostupných bytů, který se navíc stále prohlubuje. V roce 2018 se podle ČSÚ začalo v pražských bytových domech stavět pouhých 1161 nových bytů. Tento údaj však v sobě zahrnuje také jeden velký projekt s 800 byty, jehož zahájení statistici evidovali v květnu (všechny tyto byty však nyní ani zdaleka nestaví, developer zahájil jen první etapy). Bez tohoto zkreslení se dostaneme k realističtějšímu údaji – 361 zahájených nových bytů za prvních sedm měsíců roku. To je velmi málo, uvážíme-li, že developeři jen za první pololetí prodali celkem 2452 nových bytů.

Řešením by mohl být nový územní plán, který se však plánuje až na rok 2023.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).