Hlavní navigace

Bydlení nám vyjídá peněženku. O to méně my vyjídáme ledničku

Gabriela Hájková

Výdaje českých domácností se za minulý rok oproti tomu předchozímu výrazně nezměnily. Vyplývá to s údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Proti roku 2009 se zvýšily výdaje jen o 116 korun měsíčně na osobu. Vloni tak každá rodina měsíčně utratila 10 835 korun na jednoho člena domácnosti, nastínila základní výsledky Jana Víchová, tisková mluvčí ČSÚ.

Podle statistik tvoří největší položky ve výdajích (40 %) náklady na bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. V posledních letech se v rámci této spotřební skupiny zvyšuje podíl výdajů za bydlení na úkor potravin a nealkoholických nápojů. V 90. letech domácnosti naopak více utrácely za jídlo a pití než za bydlení, uvádí zpráva ČSÚ s tím, že domácnosti relativně málo utrácejí za zdraví (2,7 % ze svých výdajů) a vzdělávání (0,7 %).

Struktura výdajů i jejich výše je velmi podobná u domácností z měst i vesnic. V menších obcích se ale více utrácí za dopravu a potraviny, ve větších městech naopak právě za bydlení. U domácností s nižším příjmem padne na potraviny průměrně přes 45 % rozpočtu, bohatší domácnosti za tyto položky utrácí třetinu celkového vydání.

Našli jste v článku chybu?