Hlavní navigace

Bulharsko útočí na ČEZ: Většinu zisků jste odváděli mimo zemi

Sdílet

Arsen Lazarevič 24. 2. 2014

Bulhaři útočí na energetickou společnost ČEZ, která podle nich většinu zisků odváděla mimo zemi. ČEZ se tomuto nařčení brání, podle regionálního manažera skupiny ČEZ Petra Dokládala investoval ČEZ v minulých 9 letech do rozvodné sítě, odváděl peníze také na daních a dalších poplatcích. Současné snížení cen elektrické energie v Bulharsku je podle něj nebezpečné:

Trojí snížení cen elektřiny v zemi nechává systém podfinancovaný a ohrožuje stabilitu řetězce od výroby přes rozvod a konečnou dodávku elektřiny v zemi, uvedl Dokládal. Dopady těchto kroků jsou podle něj velmi vážné: V první řadě jde o snížení možností k investicím do modernizace rozvodných sítí a služeb nadále na minimální úroveň. Trojí snížení cen bylo realizováno zejména k tíži distributorů elektřiny a podíl ČEZ na koncové ceně elektřiny byl drasticky snížen. Na počátku roku 2013 náleželo ČEZu z účtu 100 BGN kolem 9 BGN, nyní je to méně jak 1 BGN, uvedl Dokládal v rozhovoru pro médium Focus.

S těmito zásadně sníženými zdroji máme udržovat a rozšiřovat nejrozsáhlejší síť v zemi a zajišťovat plynulé dodávky zhruba třem milionům obyvatel. To není možné dělat bez rozsáhlých investic do sítě, která je stará více jak tři desítky let, dodal Dokládal. Zdroj: Patria.cz, Novinite, Focus, Bloomberg, ČEZ

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).