Hlavní navigace

Budete mít v důchodu peníze na své koníčky?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 11. 2010

Třetina Čechů by se v důchodu ráda věnovala svým svým koníčkům. Lidé se základním vzděláváním plánují spíš odpočinek, vysokoškoláci se zase chtějí v penzi věnovat rodině, vyplývá z průzkumu agentury Factum Invenio, který také prokázal, že více než polovina respondentů si aspoň nějakou formou na penzi spoří.

Zvláštní je, že i přes nároky na svůj čas v důchodu (například 27 % lidí chce cestovat) si Češi spoří jen malé částky. Třetina Čechů by se ráda v důchodu věnovala svých zájmům a koníčkům. Otázka je, zda budou mít dostatek prostředků, aby tento plán mohli realizovat. Zejména dnešním třicátníkům nezbude po uhrazení základních životních potřeb dost peněz právě na investice do zálib a cestování, upozornil Petr Dufek, analytik ČSOB.

Průzkum také ukázal, že mladší ročníky si riziko poklesu životní úrovně alespoň zčásti uvědomují. Skoro 37 % lidí mladších 30 let se bojí poklesu životní úrovně ve stáří. U věkové skupiny nad 30 let je to jen 27 %.  Ti však podle expertů patří právě mezi tu nejohroženější skupinu, protože jejich věková kategorie ještě nespoří na důchod tak, jak by měla a na změnu postoje má poměrně málo času, upozorňuje zpráva ČSOB, která zároveň upozorňuje, že více než polovina Čechů dosud žije v bláhové naději, že se o ně v důchodu postará stát. K tématu čtěte více: Důchodová reforma zachrání státní rozpočet, ale vaši penzi ne

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).