Hlavní navigace

Budeme platit více za odpad?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 5. 2013

Ministerstvo životního prostředí v současnosti projednává legislativní změny v oblasti odpadového hospodářství, v jejichž důsledku by si mohly domácnosti a firmy výrazně připlatit za odvod a likvidaci odpadů. Zdražení by mohly zapřičinit zvýšené poplatky za skládkování. Prý by mohly vzrůst až o 100 %. Důvodem má být prosazování stavby nových spaloven komunálních odpadů, které by bez navýšení poplatků nebyly schopny ve stávající ekonomice odpadového hospodářství obstát. Cesta navrhovaného zdražení a souvisejících změn v systému, který dosud kvalitně fungoval na bázi volného trhu, je zbytečná a bude mít sociální dopady, míní Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). 

Která poukazuje na riziko, že preference stavby nových spaloven komunálních odpadů zabrzdí rozvoj dalších technologií, omezí obce v rozhodování, jak naložit s odpadem, a zvýší ceny za odvoz a nakládání s odpady občanům a firmám. Zdražení služeb může rovněž vézt k opětovnému vzniku většího počtu černých skládek, uvádí zpráva ČAOH.

Jako alternativní řešení potřeby postupného omezení skládek vnímáme stanovení termínu ukončení skládkování neupraveného směsného komunálního odpadu. Toto opatření jednoznačně vytvoří rámec a prostor pro investiční záměry vedoucí k postupnému odklonu od skládkování odpadů, a to bez zbytečného skokového prodražení služeb pro obce, občany a firmy, navrhuje Petr Havelka, ředitel ČAOH.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).