Hlavní navigace

Bublan: Obchody nebudou moci prodávat o svátcích

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 12. 2013

Omezit prodejní dobu v obchodních řetězcích, v období svátků, by chtěl senátor František Bublan. Zákon by mohl platit už od roku 2015 a zakazovat prodeje o 7 státních svátcích. Pokud by to sněmovna projednala do konce příštího roku, pak by ta platnost mohla být od 1. ledna 2015 nejdříve. Nepředpokládám, že ty příští Vánoce budou ve znamení tohoto návrhu zákona, uvedl Bublan.

S omezením otevírací doby však kategoricky nesouhlasí Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR Nechť o prodejní době rozhoduje poptávka po obchodních službách. Jakákoliv regulace zákonem je dle našeho názoru další zasahování státu do soukromoprávních vztahů podnikatelských subjektů, uvedl již dříve prezident svazu Zdeněk Juračka.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 12. 2013 22:33

  Kozlík z Roháčku (neregistrovaný) 93.89.107.---

  Já zákonem vynucené zastavení prodeje o svátcích podporuji, především jako výraz podpory rodiny ze strany státu. Zákon bude mít samozřejmě vyjímky (stravování, čerpací stanice a podobně), předpokládám podle rakouského vzoru. Stejně bych uvítal rozšíření tohoto zákona o zastavení prodeje v neděli.

 • 10. 12. 2013 23:03

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tou podporou rodiny myslite to, kdyz clen rodiny ktery je zamestnan v obchode prijde o penize, ktere by mohl mit za praci o svatcich ?

 • 12. 12. 2013 23:05

  Kozlík z Roháčku (neregistrovaný) 93.89.107.---

  Podpora rodiny není jen o penězích, ale také o možnosti trávit společně volný čas, v době kdy děti nemají školu.

 • 11. 12. 2013 10:02

  miki (neregistrovaný) 195.47.13.---

  To co zde podporujete je obyčejné omezování svobodného podnikání. Budou doma i policajti? hasiči? zdravotnický personál? cestáři? pekaři?
  Ne, nebudou. Tak proč musí být doma prodavačky?
  Pokud chtějí být doma, nechť si najdou jinou práci. Je to rozhodnutí majitele, zda mu chodí zákazníci a provoz se mu vyplatí či nikoliv. Prostě to k této profesi patří.
  Asi by se nic nestalo, kdyby to zavřeli 25.12 a 1.1., ale neděle? Kde žijete. Je spousta lidí, kteří v době kapitalusmu pracují od rána do večera a nikdy jindy než o víkendu si nemohou nakoupit. Zajděte se podívat do nákupních center, jak jsou v neděli parkoviště narvaná.
  Kdo chce dělat takovouto politiku, nechť si zařídí vlastní obchod a tam si toto praktikuje. Jak dlouho myslíte, že bude fungovat? Proč si odbory nezaloží vlastní firmu a neukážou nám, jak se to má správně dělat a že to funguje?

 • 12. 12. 2013 23:25

  Kozlík z Roháčku (neregistrovaný) 93.89.107.---

  Regulace podnikání rozhodnutím demokraticky zvoleného parlamentu je akceptováno v celém světě. Policie, hasiči nemají s podnikáním nic společného. Zdravotnický personál pracuje o svátcích jen na lůžkových odděleních a v souvislosti s emergency services. Pekaři ve vyjmenovaných svátcích nepečou. Cestáři taky o svátcích nepracují, jen v případě nutnosti (solení v zimě).
  V Rakousku, v zemi se kterou vedle Slovenska máme nejvíc společného, bylo rozhodnutí o omezení provozní doby o svátcích a nedělích potvrzeno referendem a to velkou většinou. Přeji jim to.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).