Hlavní navigace

Boj proti praní špinavých peněz sílí

Sdílet

Redakce 4. 1. 2008

Finanční ústavy čelí stále silnějším regulatorním požadavkům v oblasti boje proti praní špinavých peněz a rostoucímu tlaku na jejich plnění. Řada bank proto posunula boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti do popředí svých zájmů, a to i v České republice. Podle odhadů přesahují roční výnosy z trestné činnosti drogových dealerů, pašeráků zbraní a jiných pachatelů trestné činnosti, které se snaží každoročně legalizovat, jeden bilion USD. Boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu tak nadále zůstává velkou výzvou pro bankovní sektor.

Aktivity světových bank v boji proti praní špinavých peněz zjišťovala síť poradenských společností KPMG pod názvem „Global Anti-Money Laundering Survey 2007“. Výzkumu KPMG International se letos zúčastnilo 224 zástupců nejvýznamnějších bank z 55 zemí světa. Cílem bylo zjistit, zda banky v důsledku významných změn finančního a regulatorního prostředí zvýšily své úsilí v boji proti praní špinavých peněz a zda banky používají nové nebo vylepšené metody.

Průzkum ukázal, že finanční instituce si závažnost situace uvědomují. V posledních třech letech banky zvyšovaly investice, zapojovaly do problému členy nejvyššího vedení a úzce spolupracovaly s vládami, regulatorními a kontrolními orgány.

K celosvětovému pozitivnímu vývoji přispěla i Česká republika. Tuzemské banky si závažnost boje proti praní špinavých peněz uvědomují. Mnohé finanční ústavy posunuly tento boj do popředí svých zájmů. Kromě toho se o něj stále více zajímá i vrcholové vedení institucí. Boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti je vedením bank v České republice považován za vysokou nebo střední prioritu. Jeho význam pravděpodobně ještě vzroste, jakmile vstoupí v platnost zákon, který implementuje Třetí směrnici EU, a to především v oblasti postupů hloubkové kontroly. I u nás banky investují zejména do zkvalitnění systémů monitorování, stejně jako jinde ve světě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).