Hlavní navigace

Bezkontaktní kartou zaplatíte za dopravu brzy už i v Brně

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 12. 2014

Dalším městem, kde budou moci cestující zaplatit za dopravu bezkontaktní platební kartou, bude od nového roku Brno. Dopravní podnik nainstaluje čtečky bezkontaktních karet do 16 autobusů včetně vozů, které přepravují cestující na letiště.

Zatím je možné za dopravu bezkontaktně zaplatit v Liberci, kde se systém testuje v pilotním režimu v jedné tramvaji.

A jak platba probíhá? Po nástupu do vozidla cestující přiloží bezkontaktní kartu k terminálu, který použití zaznamená pro pozdější platbu. Každé použití bezkontaktní karty generuje jednorázový záznam srovnatelný s elektronickým podpisem, který potvrdí danou transakci. Pro další použití je však bezcenný. Dopravci navíc nebudou znát skutečné číslo karty, ale číslo náhradní, které nelze využít pro placení například na internetu, popsal koordinátor pracovní skupiny Martin Procházka s tím, že dopravce tak sice bude vědět, kde daná karta cestovala, ale nebude schopný rozpoznat jejího držitele. Banky zase budou znát identitu držitele karty, ale nebudou naopak nic vědět o cestách zaplacených kartou. 

Při použití platební karty ve veřejné dopravě garantují banky dopravcům proplacení první jízdy, a to i v případě, že nebudete mít na svém účtu dostatek peněz. Dlužnou částku bude vymáhat banka cestujícího a nikoliv dopravce. Už během cesty bude navíc karta ověřena u vydavatele, a tak v případě nedostatku financí či jiných problémů bude karta zařazena na seznam zakázaných karet pro veřejnou dopravu, doplnil Procházka.

Zatím je možné v Čechách narazit spíše na automaty, které umožní koupit si jízdenku pomocí bezkontaktní platební karty, na zastávkách veřejné dopravy. V Praze narazíte rovnou na tři například ve stanici Národní třída a na dva pak ve stanici Hlavní nádraží či na Letišti Václava Havla. V Brně mají cestující podobné automaty od září tři.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 12. 2014 16:09

    franko (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Zkoušel jsem bezkontaktně zaplatit v té mastercard tramvaji v Liberci a bez úspěchu. Ještě že jsem měl s sebou i papírovou jízdenku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).