Bezhotovostní platby v roce 2013 rostly o 9,4 % s tím, že se provedlo celkem 366 miliard transakcí. Růst táhnou především rozvojové trhy a používání kreditních karet (růst o 9,9 %), ale i karet debetních (13,4 %). Dochází také ke zvyšování počtu elektronických a mobilních plateb. Na druhé straně však se zvětšují regulační tlaky, což vede platební průmysl k tomu, že hledá nové nové a inovativní způsoby, jak naplnit požadavky a očekávání zákazníků. Vyplývá to 10. výroční zprávy World Payments Report (WPR) 2014, kterou vydaly společnosti Capgemini a Royal Bank of Scotland (RBS).
Celkově více než 50 procent globálního růstu bezhotovostních plateb pochází z rozvojových zemí, přestože tvoří pouze čtvrtinu velikosti trhu (25,5 procent; 93 miliard transakcí). Čína zůstává relativně zaostalým trhem pro bezhotovostní transakce, ale jeho populace a tempo růstu naznačují, že za určitých podmínek by mohla už v příštích pěti letech předstihnout USA a eurozónu. V současné době jeden z pěti lidí na celém světě, kteří používají mobilní bankovnictví, žije v Číně,
uvádí se v tiskové zprávě společnosti Capgemini.
Společnost také předpovídá, že bude akcelerovat počet mobilních plateb prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů. V roce 2015, údajně mobilní platby porostou o 60,8 %, zatímco růst elektronických plateb podle odhadů zpomalí na 15,9 %, jelikož stále více lidí používá mobilní zařízení pro své platby.
„Podle letošní zprávy World Payments Report měla většina tradičních poskytovatelů plateb jako jednu ze svých krátkodobých priorit transformaci zpracování plateb,“ říká Jean Lassignardie, výkonný ředitel pro prodej a marketing, Capgemini Financial Services. „Nicméně tlak přichází nejenom od konkurence, ale i od nových regulačních iniciativ. Cílem je, aby došlo k poskytování inovací nové generace, jako jsou Square, IZettle a Swift. To vyžaduje, aby poskytovatelé rozvíjeli dlouhodobou vizi pro zpracování plateb a takticky ji naplňovali prostřednictvím strategických, agilních projektů s krátkým cyklem, které umožní okamžité výhry a přitom budou budovány dlouhodobé přidané hodnoty.“