Hlavní navigace

Benzín je nejdražší za posledních 15 měsíců

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 1. 2010

Co bylo minulý týden avizováno, a sice že pomalý nárůst cen pohonných hmot na samém začátku roku 2010 bude pouze prvním zachvěním, se v minulém týdnu projevilo v plné síle. V mezitýdenním srovnání oproti minulému pondělku podražil litr Naturalu 95 podle údajů kartové společnosti CCS o 1,77 Kč, cena nafty rostla mírněji, i když také skokově, o 1,42 Kč. Průměrná cena benzinu se nyní pohybuje ve výši 30,59 Kč/litr, nafta se prodává průměrně za 28,68 Kč.

Nejdražším krajem je Vysočina, kde se litr benzinu prodává v průměru za 32,90 Kč a nafta za 29,53 Kč. Nejlevnější benzín natankují lidé v Jihočeském kraji (28,11 Kč), nejlevnější nafta je v Karlovarském kraji (27,98 Kč).

Meziročně narostla cena benzínu o hrozivě vypadající čtvrtinu. Oproti loňskému lednu je litr benzinu dražší zhruba o osm korun, ale litr nafty je dražší o pět korun. Na začátku loňska totiž byla oproti současné situaci cena nafty vyšší než cena benzinu, říká analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin.

Vzhledem k tomu, že cena ropy na světových trzích nadále stoupá, lze v nejbližších dnech očekávat další zdražování. Ceny pohonných hmot v tomto týdnu zareagují na růst cen ropy na světových trzích. Barel ropy Brent v závěru minulého týdne vzrostl až k hranici 82 dolarů a barel americké ropy WTI vystoupil až k 83 dolarům, což je nejvyšší cena od října 2008. Ropa minulý týden reagovala zvláště na chladné počasí v USA a ve většině Evropy a také na stále nevyřešený spor Běloruska s Ruskem o dodávky a tranzit ruské ropy. Ceny v uplynulém týdnu vzrostly také na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen benzinu a nafty v Česku, doplňuje Roškanin.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).