Hlavní navigace

Banky a záložny budou muset platit 3 miliardy ročně do nového fondu

Sdílet

Banky, družstevní záložny i obchodníci s cennými papíry budou muset dát nově až 3 miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. V pátek o tom informovala Česká tisková kancelář.

Povinnost ukládat tuto sumu jim ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu v návaznosti na evropskou směrnici. Tento zákon schválila poslanecká sněmovna v pátek 13. 11. 2015.

Cílem je pomocí těchto ročních příspěvků dosáhnout do deseti let požadovaných 25 miliard. Vynaložené příspěvky si finanční instituce mohou započítat do nákladů. Ty pak sníží jejich daňový základ.

Současně s tímto opatřením se upraví i příspěvky do stávajícího Fondu pojištění vkladů. Od roku 2016 by se měl příspěvek ze 4 miliard snížit na 1 miliardu korun. Pokud by banka zkrachovala, lidé by měli dostat 100 000 EUR a v určitých případech až dvojnásobek.

Oba fondy bude spravovat Garanční systém finančního trhu, který vznikne ze současné struktury Fondu pojištění vkladů. Zákon počítá s pokutami za jeho porušení, převážně v řádu desítek milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).