Hlavní navigace

Bankovní úvěry i vklady poklesly, u domácností ale vedou hypotéky

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 31. 12. 2020

Objem bankovních úvěrů rezidentům podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci listopadu 2020 dosáhl 6,232 bilionu korun, což představuje pokles o 36 miliard korun. Klesl také objem vkladů rezidentů, a to na 5,477 bilionu korun z 5,529 bilionu korun v říjnu.

Domácnosti dluží celkem 1,851 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o 12 miliard korun. S podílem 77 % stále jasně dominují úvěry na bydlení, které stouply na 1,424 bilionu korun (podle ČNB meziměsíční nárůst o 0,8 %). Na druhou stranu spotřebitelské úvěry meziměsíčně poklesly na 264 mld. korun (pokles o 0,1 % oproti říjnu).

V případě domácností podíl nevýkonných úvěrů v listopadu mírně stoupl na 1,7 % poté, co v říjnu dosáhl 1,5 %. 

Stojí za to připomenout, že ukončení splátkových moratorií ke konci října se nijak neprojevilo na skokovém nárůstu podílu nevýkonných úvěrů. Ten je stále velmi nízký, je ale potřeba se připravit na období, kdy bude zřejmě po nějakou dobu stoupat. Před deseti lety byl podíl nevýkonných úvěrů u podniků na úrovni 9 %, zatímco u domácností dosáhl v květnu 2013 na hranici 5,3 %. Oproti vývoji úvěrů je vhodné porovnávat i vývoj vkladů v bankovním systému, kde listopad přinesl další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně jak v případě nefinančních podniků, tak i domácností, a to přesto, že celkové vklady rezidentů vlivem poklesu v sektoru vládních institucí poklesly, komentuje statistiku Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).