Hlavní navigace

Auta s alternativním pohonem začínají měnit preference Čechů

Sdílet

Auta s netradičním typem pohonu si postupně získavají důvěru Čechů. Ti, kteří si již zvykli například na stlačený zemní plyn, pak při volbě nového auta častěji preferují právě tuto možnost. Zlomem pro tuzemský sekundární trh alternativních pohonů by mohly být nové elektrické vozy Škoda.

Za první pololetí letošního roku se téměř 57 % nových aut prodalo s benzínovou motorizací, 36,3 % s naftovou a téměř 7 % aut bylo poháněno alternativními pohony. Vyplývá to ze statistik Evropské asociace výrobců aut ACEA.

Střední Evropa je zatím stále celkem konzervativní v přístupu k alternativním palivům, ale stejně jako v západní Evropě i z pohledu na naše prodejní statistiky je patrné, že se trend začíná měnit. V minulých letech byl aut s alternativním pohonem na trhu spíše nedostatek a zákazníci tak neměli z čeho vybírat, a to už přestává být pravda, říká provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO Petr Vaněček.

Pokud bude do budoucna pokračovat tlak EU na snižování emisí, lze čekat i větší snahu výrobců o propagaci vozů s alternativním pohonem.

Kromě vozů na CNG a LPG jsou další kapitolou hybridy a elektromobily. Z alternativních paliv jsou v podstatě nejmladší a lidé k nim nacházejí cestu celkem pomalu. Oproti loňskému prvnímu pololetí jejich prodeje dvojnásobně vzrostly, i když jde stále o malá čísla. Obecně totiž platí, že u každé nové technologie chvíli trvá, než jí zákazníci začnou důvěřovat. Stejné je to i v tomto případě. Důležitým zlomem by ale mohl být začátek prodeje elektrických vozů od Škodovky. Ten má začít v příštím roce modelem Citigo, jež bude následovat plug-in hybrid Superb a brzy po něm i nové plně elektrické SUV.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).