Hlavní navigace

Analytik poradil, jak krotit emoce při investování

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 10. 2015

Pokud investujete a sledujete vývoj cen svých titulů, asi znáte situaci, kdy je těžké udržet chladnou hlavu když začnou klesat. Právě emoce, které nedokážete udržet na uzdě vás ale mohou dlouhodobě připravit o zisky.

Pokud emoce ovlivní, kdy se investor rozhodne cenný papír koupit nebo prodat, může to být v obou případech v nejméně vhodnou chvíli. Draze nakoupí a levně prodá, uvedl Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Podle něj se pro typický emoční nákup investor rozhodne, když cenný papír posiluje, média mluví o jeho „rekordních hodnotách“ a vládne všeobecné přesvědčení, že na něm vydělávají snad úplně všichni. Bývá to okamžik, kdy je kurz na vrcholu a výraznější přírůstky akcii, komoditu či podílový fond už nečekají. Místo očekávaných výnosů přijde pád a investor prožívá výčitky a obavy, že vše prodělá, popisuje ukázkovou situaci Pech s tím, že investor pak stále kontroluje vývoj kurzu a po řadě bezesných nocí pod tlakem emocí titul prodá se ztrátou. Právě v okamžiku, kdy je kurz blízko svého krátkodobého minima je ale prodej nejméně výhodný.

Když se následně kurz odrazí od momentálního dna, je investor rozčarovaný a poblíž úrovně, kde původně cenný papír koupil, se rozhodne do něj investovat znovu s tím, že tentokrát už to určitě vyjde.

Pro většinu drobných investorů bývají investice nezajímavé, dokud jim poradce neukáže jejich solidní minulou výkonnost. Nicméně pravděpodobnost, že na investici výrazněji vydělám, když na ní již několik let vydělával někdo jiný, je poměrně malá. Proto je ideální začít investovat spíše tehdy, když jdou trhy dolů a ostatní investoři prodávají, radí Pech, který připravil 10 rad, jak nepodléhat při investování emocím:

 • Nevěřte pohádkám. Internet je plný reklam, které slibují pohádkové zbohatnutí na jednoduchých investicích. Zpravidla lákají drobné investory do vysoce rizikových obchodů a chtějí z nich jen vytáhnout peníze.
 • Nemějte oblíbené akcie.  Obliba konkrétní společnosti ještě není důvod pro nákup jejích akcií a rozhodně také k tomu držet je ve svém portfoliu, ačkoliv při racionálním zhodnocení nejsou perspektivní.
 • Sepište si dlouhodobý plán. Mít svůj investiční plán pouze v hlavě a upravovat ho podle momentální nálady je špatně. V takovém případě jsou investoři v podstatě vydáni na milost svým emocím.
 • Držte se plánu. Investoři jsou dnes vystaveni v podstatě nepřetržitému toku informací. Obchodovat mohou pomocí pár kliknutí myši přes internet. Pokud jste si ale stanovili, že investujete na delší dobu, nenechte se zneklidnit momentálními výkyvy kurzů a uvažujte v dlouhodobější perspektivě.  
 • Kontrolujte portfolio podle „rozvrhu“. Investoři mají tendenci neustále kontrolovat a následně upravovat své portfolio. Pokud ale chtějí investici držet delší dobu, měli by si dopředu stanovit pro tyto kontroly a dobře promyšlené úpravy časový plán a toho se držet. Zabrání tak zbrklým rozhodnutím i placení „manipulačních“ poplatků. „V opačném případě se z investice stává spekulace a v takovém případě jsou šance výrazně proti investorovi,“ dodává Jiří Pech.
 • Investujte pravidelně. Při nárazovém investování člověk snáze podlehne emocím, než když je to pro něho běžná činnost. 
 • Nastavte si hranice. Když se začínajícímu investorovi daří, na co sáhne, může získat až příliš sebevědomí a začít se pouštět do investic, které jsou nad jeho schopnosti i ochotu riskovat. Měl by jasně znát, jaký risk je pro něho ještě akceptovatelný a co je už příliš. Pomáhá to určit například investiční dotazník.
 • Naučte se přiznat chybu. Každý chybuje, ale občas investoři odmítají uznat, že se to přihodilo právě jim. Raději například drží očividně ztracenou investici, jen aby si nemuseli přiznat, že chybovali. Poučte se ze svých špatných rozhodnutí, abyste se jich příště vyvarovali. 
 • Nepodléhejte davu. Nemusíte mít vždy jiný názor než zbytek trhu, ale pokud se většina investorů začne chovat euforicky nebo naopak depresivně, je lepší zbystřit, protože se s vysokou pravděpodobností může jednat jen o krátkodobý výkyv trhu.
 • Inspirujte se a vzdělávejte. Vyhledejte přátele nebo poradce, kteří už s investováním mají zkušenosti a mohou se prokázat jasnými výsledky. Poučte se z jejich zkušeností a nestyďte se zeptat, pokud něčemu nebudete rozumět.

Autor 10 tipů: Jiří Pech

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 10. 2015 14:40

  Pavel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Samozřejmě nic proti začínajícím přímým investorům. Ale je třeba mít na paměti, že dnes burzám vládnou stroje (počítače), obchodování je rychlejší a ve větších objemech a to dohromady dává ohromnou volatilitu. Na té se dá vydělat jen pravidelnými investicemi na správných trzích. Přenechte rozhodování na profesionálech, kteří mají jak praxi, tak ty správné počítače a programy a také i tu správnou dávku soudnosti. Jestli nevíte, kudy do toho, zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).