Hlavní navigace

Analytici: Hluboká recese by se Evropě měla vyhnout

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 8. 2012

Ačkoli konec července byl pro akciové trhy neklidný a slabší ukazatele důvěry napovídaly o zpomalení globálního růstu, existuje podle analytiků řada dalších indikátorů, podle kterých by se mohla hluboká recese Evropě vyhnout. 

Levnější ropa je „palivem“ hospodářského růstu. Její prudký pokles ve druhém kvartálu letošního roku znamenal naději, že se kupní síla přesouvá ze zemí produkujících ropu k západním spotřebitelům, uvedl Aleš Prandstetter, hlavní stratég ČSOB Asset Management a dodává: Bohužel, nedostatky v nabídce suroviny a obnovení obav ohledně Íránu a dalších kol kvantitativního uvolňování značnou část tohoto poklesu vrátily zpět.

Ekonomice podle Prandstettera pomáhá také politika centrálních bank a jejich nízké úrokové sazby a podpora peněžního a dluhopisového trhu. Evropská centrální banka nyní umožňuje půjčení peněz nejlevnější v historii. Prostřednictvím nulové sazby na vklady chce nasměrovat banky k aktivnějšímu využití levných prostředků na projekty, které by dále podpořily růst ekonomiky.

Jedním příkladem využití by tak byly úvěry podnikům a domácnostem. Další snížení klíčové úrokové sazby na 0,5 % není nepravděpodobné. Nelze vyloučit ani zápornou sazbu na vklady, doplňuje Aleš Prandstetter.

Ten také upozorňuje příležitost investic do akcií, které se nyní obchodují se slevou 30 % oproti průměru posledních 25 let. Společnosti v současnosti využívají nadbytek hotovosti ke zpětnému odkupu vlastních akcií. Tato skutečnost způsobí, že budoucí výnosy se budu rozdělovat na menší počet akcií, což znamená, že výnos z jedné akcie v budoucnu ještě poroste, uvedl Prandstetter s tím, že se podle něj akcie postupně stávají velmi výhodnou investicí. Výnos z dividend je sám o sobě podstatně vyšší než výnosy dosažitelné na státních dluhopisech. Ceny akcií v poslední době navíc vzrostly, protože se zvýšily zisky firem, přičemž výhledy hospodaření na letošek nejsou nijak pesimistické. Pokud se podaří tento trend udržet, zřejmě nás čeká víc než solidní rok, uzavírá Aleš Prandstetter.   

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).