Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě Živnostníci končí kvůli vysokým daním od ZIL - Stát má představu o určité minimální dani a...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 1. 2004 18:36

  ZIL (neregistrovaný)
  Stát má představu o určité minimální dani a odvodech na sociální a zdravotní pojištění. Tomu se zaměstnanci musí podrobit a nevidím důvod, proč by pro živnostníky měla platit výjimka. Pokud podnikají tak, že nedosáhnou ani na minimální mzdu (a zaplatili výše zmíněné odvody), ptám se, co je to za podnikání?

  Na druhé straně by mohl stát s čištěním Augiášova chléva začít i u sebe: pokud státní firmy (např. ČD) dluží na zdravotním pojištění v řádech stovek miliónu ..., myslím, že se není třeba dále rozepisovat.

  Obecně si myslím, že hrazenou zdravotní péči máme všichni stejnou a tak bychom mohli zdravotní pojištění platit také stejně - paušálem. A to především všichni. Obdobně se sociálním pojištěním a s daněmi.
 • 27. 1. 2004 8:40

  MarBen (neregistrovaný)
  Problém je tak trochu v tom, že zatímco alespoň na sebe tito vydělali, tak nyní to bude komplet "cálovat" stát.
  Druhou věcí je otázka, co je to za podnikání bez zisku :-)
 • 27. 1. 2004 12:07

  Stanley (neregistrovaný)
  Pokud podnikají tak, že nedosáhnou ani na minimální mzdu (a zaplatili výše zmíněné odvody), ptám se, co je to za podnikání?

  Mel jsem zivnostensky list 3 roky -- behem studia VS, takze jsem neplatil ani zdravotni/socialni pojisteni.

  Kazdopadne na teto cinnosti (nyni prerusene) nevidim nic spatneho, slouzila mi jako vedlejsi prijem, takze nevidim duvod, proc bych mel platit dan (takhle jsem platil pouze DPH), ktera by mi sebrala temer vsechno.

  Jeste doplnim, ze v prubehu roku jsem pracoval pro nekolik ruznych subjektu, takze v mem pripade neslo o zadny Schwarz system. Podobne na tom nyni jsou i lide, kteri meli zivnostensky list soubezne s beznym pracovnim pomerem.
 • 27. 1. 2004 21:56

  ZIL (neregistrovaný)
  Berte to jako placení povinného ručení u auta - platíte, i když nejezdíte. Výjimkou jsou deponované značky. Když uděláte další výjimku - třeba pro řidiče, kteří jezdí "jen na vedlejšák", za rok zjistíte, že neplatí 50% lidí. Stejně jako teď neplatí 50 % živnostníků.

  Ale nejsem zaměřen proti živnostníkům, viz můj první příspěvek. Platit by měly začít především státní firmy. Stávající stav, kdy stát vlastní firmy, které dluží stovky milionů, možná miliardy, je zřetelně diskriminující pro ty běžné firmy, které stát penalizuje, když neplatí. Stát vystupuje v roli kontrolora, soudce i vykonavatele trestu a sám má máslo na hlavě. Bohužel, ani více jak 70% firem neplatí daně. Pak už je jen otázkou času, kdy ty "slušné" firmy změní saloon, protože je zřejmé, že při současném stavu věcí je jakékoliv odvádění financí do centra to samé, jako je rovnou házet do kanálu.

  Napadá Vás nějaké řešení?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).