Hlavní navigace

15% daň z příjmů by byla nejnižší v EU

Sdílet

Jan Spilka 20. 3. 2007

Daň z příjmů ve výši 15 %, kterou navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), by byla nejnižší sazbou příjmové daně v evropské unii.

Takto nízká sazba rovné daně se uplatňuje jen zřídka, protože zvýhodňuje bohaté lidi. Stát by navíc přišel o desítky miliard korun, které by musel získat pravděpodobně zvýšením jiných daní.

Ministr financí chce zvýšit pětiprocentní sazbu DPH u mnoha výrobků a služeb a do výpočtu daně z příjmů zahrnout i platby sociálního a zdravotního pojištění.

Návrh přitom vypadá dost složitě. Základem návrhu nové jednotné daně by tak byla tzv. superhrubá mzda, to je hrubý příjem zvýšený koeficientem 1,35. Z této superhrubé mzdy by se vypočetla daň 15 %, odečetly zatím ne zcela jasné slevy na dani, spočítalo fiktivní pojištění v určité výši, například 35 procent z celé superhrubé mzdy. Po odpočtu výsledné daně a fiktivního pojištění od superhrubé mzdy by zaměstnanec došel ke své čisté mzdě.

Zdroj: Novinky.cz

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 3. 2007 13:35

  Šámot Kínebub (neregistrovaný)
  Xprocentní daň je pořád progrese! Chce to jednotnou daň z hlavy! To je jediné spravedlivé řešení!
 • 20. 3. 2007 14:26

  Radek (neregistrovaný)
  Bylo by to zajímavé, ale... současný rozpočet činí cca 900 mld. Kč. Pracujících je cca 5 mil. Z toho plyne, že každý by musel odvést cca 180 tis. Kč ročně. Dále: Jak do toho zahrnout firmy? Zrušit DPH? Spotřební daně? Nebo je ponechat? Když zrušit, co Evropská unie?
 • 21. 3. 2007 8:26

  Šámot Kínebub (neregistrovaný)
  Rozpočet bych pořádně proškrtal, snížil/zrušil daně a poplatky a zavedl ve všem komerční pojištění, školné už od jeslí, atd.! To by hnedle ubylo příživníků a ceny by se nastavili přirozeně! Lidé by dostali na vše transparentní vyšší platy, resp. by jim zůstalo více bez zdanění a pojištění! To by bylo najednou efektivních soukromých investic! A parazitoidní ropská unie ať si trhne, ta se má od nás, inteligentních prAcujících ještě co učit!
 • 21. 3. 2007 8:31

  Sdružení neplatičů koncesionářských poplatků (neregistrovaný)
  Výstižné příspěvky z internetu k diskusi o koncesionářských poplatcích aneb "Normální je neplatit, co nepoptávám!":
  1. Televizor používám výhradně k přehrávání kazet a DVD, programy si stanovuji sám, kvalitní filmy si vybírám sám, nepotřebuji k tomu žádného zmetka z ČT, pobírajícího plat XX táců měsíčně, aby mi říkal na co se mám koukat. ČT a ČRO nepotřebuji, stačí mi zpravodajství z internetu, popř. komerčních, na státu "nezávislých" médiích. Při koupích televizoru a rozhlasového přijímače jsem zaplatil daň nehorázně vysokou, platím přehnané daně za spotřebovanou elektřinu pro přijímače, tož si své mediální hrátky financujte z daní! Normální je neplatit, co nepoptávám!

  2. NEJSPRAVEDLIVĚJŠÍ NÁVRH Z DISKUSE NA INTERNETU: ZRUŠIT POPLATKY, NEOMEZOVAT REKLAMU! ZA REKLAMU PLATÍ V CENĚ VÝROBKŮ TI, CO JI SLEDUJÍ U POŘADŮ, KTERÉ CHTĚJÍ SLEDOVAT!!! PRO VĚTŠINU LIDÍ ANI ČT, ANI ČRO NIC NEVYSÍLÁ, TAKŽE PROČ BY ZA NĚ MĚLI PLATIT, KDYŽ JEJICH SLUŽBY NEODEBÍRAJÍ!? "PROTIARGUMENT" O TOM, ŽE TZV. VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA KULTIVUJÍ SPOLEČNOST, NEOBSTOJÍ. AŤ JIM PLATÍ TI, KTEŘÍ SE JIMI NECHAJÍ OVLIVNIT! MĚ NAPŘ. JIMI VYSÍLANÁ "REKLAMA" NA KOMANČOIDNÍ PARAZITY TYPU WÁKLAVA KLAUNA, GREBENÍČKA, GROSSE, ŠKROMACHA, OSTATNÍ SOUDRUHY APOD. NEZAJÍMÁ …

  3. Jediná spravedlivá a průhledná je platba reklamou placenou čumily v inzerovaných výrobcích. Plno lidí se na ČT vůbec nedívá. Vždyť je to samá reklama na GroSStapo a podobně. Je třeba privatizovat, co provatizovat lze (i školství, apod.), aby bylo možno snížit daně a následně zmenšit tunelářům z politiky rybník. Díky platbám za všechny školy (po radikálním snížení daní až na jednotnou daň za osobu) budou školy vzniklou konkurencí zkvalitněny! Také je třeba zrušit podpory v nezaměstnanosti a deregulovat nájemné, aby byli příživníci nemakačenkové nuceni se sami rekvalifikovat a mohli se přestěhovat za prací. Často se ani stěhovat nemusí. Práce je všude plno. Jenže těm parazitům se nechce hákovat a pracující jsou nuceni je platit z příliš vysokých daní, které ještě tunelují přes své přemrštěné požitky vyžraní vepři typu Škromacha apod. Je třeba demontovat náš komunisticko-socanský parazitoidní systém všude, kde to jde!
  Nové motto asociální demagogie je prý "Co můžeš vytunelovat přes daně dnes, neodkládej na zítra!" Viděl jsem teď Machovcův billboard: "Za nás bude lépe." Někdo tam připsal "emigrovat"!

  4. Proti odpůrcům reklamy
  UVĚDOM SI, ŽE VŠECHNO JE DNES VLASTNĚ REKLAMA!
  TVŮRCI FILMŮ JSOU ČASTO SPOJENI S VÝROBCI, KTEŘÍ TY FILMY PRODUKUJÍ A PRODÁVAJÍ TI NEVĚDOMKY ŽIVOTNÍ STYL! PODÍVEJ SE, KOLIK JE VE FILMECH SKRYTÝCH REKLAM! TELEVIZE JE JEDNA VELKÁ MANIPULACE! STAČÍ, KDYŽ BUDE FINANCOVÁNA Z REKLAM A PŘEMRŠTĚNÝCH DANÍ! ZVLÁŠTNÍ POPLATEK NENÍ POTŘEBA! A ZKUS SÁM RADĚJI NĚCO VYTVOŘIT, NEŽ JEN ČUMĚT DO BEDNY!

  Myslíte si také jako většina národa, že jsou koncecionářské poplatky za molochy typu ČT/Čro zbytečné, protože je tyto bumbr(d)líčky je třeba zeštíhlit (popř. zrušit) a financovat je pouze z neregulované reklamy (vit výše) a z DPH za "pročumenou" elektřinu a z DPH za koupi přístroje!?

  Díky za poslání dál.

  Sdružení neplatičů koncesionářských poplatků
  http://www.mesec.cz/aktuality/na-neplatice-televizniho-poplatku-nakonec-doslo
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).