Hlavní navigace

Známe finalisty soutěže Poštovní spořitelna Starosta roku

[Tisková zpráva] Druhý ročník soutěže „Poštovní spořitelna Starosta roku“ jde do finále. Z 212 přihlášených kandidátů vybrala odborná komise pět nejlepších, kteří se nyní utkají o titul starosty roku. Ve hře je finanční prémie ve výši 250 000 korun pro obec a Rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci.

Sdílet

Finalisty čeká v průběhu října osobní návštěva sedmičlenné hodnotící komise složené ze zástupců veřejné sféry, neziskového sektoru, médií, Nadace VIA a Poštovní spořitelny. „Hodnocení bude probíhat na základě rozhovorů s kandidáty a občany obce. Posuzovat se bude také celkový dojem z obce, její rozvoj, elegance a upravenost,“ vysvětlil Petr Jaroš, výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny.

„Už minulý rok se nám tento způsob hodnocení velice osvědčil. Je důležité, aby se komise osobně seznámila s nominovanými starosty a starostkami a lépe tak posoudila jejich práci a vliv na fungování obce,“ Kateřina Bláhová, manažerka projektu Poštovní spořitelna Starosta roku z Nadace VIA.

O titul Poštovní spořitelna Starosta roku se letos uchází Ladislav Stalmach z obce Vír (kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou), Alena Presová z obce Milotice (kraj Jihomoravský, okres Hodonín), Eliška Formanová z obce Bukvice (kraj Královéhradecký, okres Jičín), Marie Vašíčková z obce Rouské (kraj Olomoucký, okres Přerov) a Josef Zámečník z obce Písečná u Žamberka (kraj Pardubický, okres Ústí nad Orlicí). Vítěz bude znám ve druhé polovině listopadu.

Veškeré další informace jsou dostupné na webových stránkách www.postovnis­poritelna.cz a www.nadacevia.cz. Mediálním partnerem soutěže je Deník vydavatelství Vltava-Labe-Press. Poštovní spořitelna je součástí Československé obchodní banky, a. s.

Finalisté soutěže Poštovní spořitelna Starosta roku 2010:

Obec:  Vír, kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou

Starosta:  Ladislav Stalmach

Počet obyvatel: 721

Počet podpisů:  66

Pan starosta je ve funkci od roku 2002. Aktivně se podílí na práci mikroregionu Bystřicko a Místní akční skupiny Zubří země. Mezi jeho tři největší počiny zařadili obyvatelé Víru vkusnou opravu základní a mateřské školy, založení a pořádání dnes již tradičního divadelního festivalu a stavbu Povodňového domku pro místní rodinu, která se ocitla v sociální nouzi. Život v obci se za starostování pana Stalmacha podle místních změnil více než o sto procent a to ve všech oblastech života. Dnes se mohou Vírovští chlubit bohatým kulturním a společenským životem obce, upraveným prostředím i novými investičními projekty, které zjednodušují a zpříjemňují lidem život v obci. Pan starosta aktivně vtahuje do rozhodování o obecních záležitostech občany a významně podporuje činnost místních spolků.

Obec:  Milotice, kraj Jihomoravský, okres Hodonín

Starostka:  Alena Presová

Počet obyvatel: 1927

Počet podpisů:  217

Paní starostka je ve funkci od roku 1998. Od té doby bylo v Miloticích realizováno mnoho investičních akcí, byla vybudována veškerá infrastruktura, rekonstruována veřejná prostranství, vzniklo 5 dětských hřišť, vzhled obce je na vysoké úrovni, ale podle slov v nominaci je největší změnou fakt, že došlo k větší pospolitosti občanů Milotic že místní jsou na svou obec hrdi, že se lidé setkávají a komunikují spolu a to nejen na mnohých nově vzniklých společenských akcích.  Díky paní starostce se Milotice staly druhou signatářskou obcí v republice, která se připojila k Evropské chartě za rovnost žen a mužů. Mezi tři největší počiny občané uvedli vznik komunitního centra obce, kde se propojují všechny generace, aktivní podíl paní starostky na vzniku Mikroregionu Nový Dvůr a MAS Kyjovské Slovácko v pohybu a provedení komplexních pozemkových úprav v obci.

Obec:  Bukvice, kraj Královéhradecký, okres Jičín

Starostka:  Eliška Formanová

Počet obyvatel: 138

Počet podpisů:  119

Paní starostka je ve funkci od roku 2002. Za dobu jejího starostování se v obci výrazně zlepšily životní podmínky a obec začala žít bohatým společenským

a kulturním životem. Třetím uvedeným počinem je zásluha paní starostky na propagaci obce Bukvice. Paní starostka je takovým místním andělem pro občany Bukvic: pomáhá lidem zajišťovat technické dokumentace, zabezpečuje odvoz nemocných k lékaři, nakupuje starším občanům, systematicky vede kompletní fototografickou dokumentaci veškerého dění v obci, zkrátka Bukvičtí nedají na svou starostku dopustit. Nominaci starostky do 2. ročníku soutěže podepsal snad každý dospělý občan obce.

Obec:  Rouské, kraj Olomoucký, okres Přerov

Starostka:  Miluše Stržínková

Počet obyvatel: 250

Počet podpisů:  36

Již od roku 1990 se paní Stržínková oficiálně stará o obec  Rouské.  Za tuto dobu proměnila obec k nepoznání, a jak sami občané uvádějí „v obci není místa, kde by nebyla znát ruka naší paní starostky“. V dlouhém výčtu jejích zásluh najdeme téměř vše od budování infrastruktury, přes výstavbu Domu s pečovatelskou službou, opravu kaple Povýšení sv. Kříže, až po významnou obnovu společenského a spolkového života nebo zajištění 160 pracovních míst v obci. Poslední věta v přihlášce mluví za vše „výraznou měrou se naše starostka zasloužila o to, aby se ze zanikající osady stala moderní obec, kde se lidem žije dobře“.

Obec:  Písečná u Žamberka, kraj Pardubický, okres Ústí nad Orlicí

Starosta:  Josef Zámečník

Počet obyvatel: 519

Počet podpisů:  191

Pan starosta Zámečník je ve funkci nepřetržitě od roku 1971, kdy se po celou tuto dobu velmi obětavě stará o to, aby ze zapadlé podhorské vesnice byla plnohodnotná fungující obec s ideálními podmínkami pro život. Jak lze vyčíst z uvedených nejvýznamnějších počinů, jde to panu starostovi dobře. Například: udržel v obci malotřídní fungující školu, celoživotně se věnuje zvelebování a údržbě zeleně v obci a pečuje o životní prostředí, což ocenila i komise celoevropské soutěže ENTENTE FLORALE EUROPE,  která Písečnou – jako jedinou obec v ČR -  ocenila nejvyšší  Zlatou plaketou. Pospolitost a sounáležitost lidí je v Písečné samozřejmostí. Nenajdete tu žádné satelitní výstavby ani zanedbané plochy, protože se starosta společně s místními občany snaží o zachování rázu rozvolněné podhorské vísky. Zkrátka v Písečné lidé velice uznávají svého starostu, váží si ho za jeho celoživotní obětavou práci pro obec a chtějí mu touto nominací za jeho „nesmírnou starost“ poděkovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).