Zmizel nebezpečný výrobek z trhu?

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) podalo začátkem srpna podnět České obchodní inspekci s podezřením, že na trhu se vyskytují nebezpečné řetízky k dudlíkům, které mohou pro malé děti znamenat ohrožení zdraví. Výrobek byl z trhu stažen a spotřebitelé by se s ním tak už neměli setkat. V opačném případě mohou informovat SOS.

Sdílet

Na Sdružení obrany spotřebitelů ČR se obrátila spotřebitelka, která ve Svitavách, v prodejně OK1 na Náměstí míru 73/13, koupila svému malému dítěti řetízek na dudlík. Ten byl na úchytce v rozporu s platnými normami opatřen spínacím špendlíkem. Jeho výhradní dodavatel pro ČR PlasTic Nova 91 v.o.s. z Jablonce nad Nisou přitom na etiketě uváděl, že výrobek je schválen Institutem pro testování a certifikaci a.s. Schvalovací zpráva, jejíž číslo bylo na výrobku uvedeno, vyhovovala požadavkům legislativy v roce 1997. Podle současné legislativy ale musí výrobek splňovat jak bezpečnostní požadavky podle přejaté evropské normy, tak musí být v souladu s vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 84/2001, o zdravotní nezávadnosti výrobků.

Proto Sdružení obrany spotřebitelů ČR upozornilo ČOI na podezření, že se jedná o nebezpečný výrobek a zároveň informovalo média, která se také obrátila na samotného dovozce.

ČOI nás informovala, že provedla šetření u společnosti PlasTic Nova 91, v.o.s., Podhorská 59, Jablonec nad Nisou. Při šetření zjistila, že ke dni 10. 8. 2005 společnost sama zastavila prodej řetízku na dudlík CO-127 a písemně informovala všechny své odběratele o zastavení prodeje a následném stažení výrobků zpět. O tomto svém dobrovolném opatření společnost informovala ČOI dopisem. Považujeme to za velký úspěch, protože se podařilo zabránit zranění těch nejmenších, k němuž mohlo bezpochyby dojít, říká Ivana Picková z SOS. Stažení výrobku z trhu dovozcem však nemusí být vždy stoprocentní. Proto v případě, že by spotřebitelé tento výrobek někde ještě objevili, prosíme je, ať nás, nebo ČOI neprodleně upozorní. SOS poskytlo informace také do systému evropského systému o nebezpečných výrobcích Rapex, protože není vyloučeno, že se tento výrobek objevil i v dalších zemích EU.

SOS se dlouhodobě věnuje bezpečnosti výrobků, díky upozornění jeho členů z trhu zmizel napařovací čistič skvrn v podobě tučňáka, který svým vzhledem lákal děti ke hraní, adventní věnce s neupevněnými svíčkami, gelové svíčky zaměnitelné s potravinami a další výrobky, které ohrožovaly bezpečnost spotřebitelů. Případ řetízků k dudlíkům dokládá, že i když má třeba výrobek informaci o tom, že byl certifikován, může být nebezpečný. V případě pochybností SOS doporučuje obrátit se buď na dozorový orgán, kterým je Česká obchodní inspekce, nebo spotřebitelskou organizaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).