Hlavní navigace

Změny v akciových podílech firmy Berkshire Hathaway

Známá firma Berkshire Hathaway (BRKA), která je se svojí cenou 92700,- USD za akcii na NYSE zřejmě nejdražší akcií veřejně obchodovatelné firmy, změnila ve druhém čtvrtletí t.r. svoje akciové účasti v některých firmách. Takže opět Warren Buffet měnil své představy o diversifikaci svého firemního portfolia.

Sdílet

Dle hlášení podaného americké SEC (Securities and Exchange Commission) vyplynulo, že Warren Buffet a jeho firma již nemají podíl ke dni 30.6.2006 ve firmě Gap (prodejce oblečení a doplňků) v rozsahu 10 mil. kusů akcií.

Dále tento pojišťovací konglomerát BRKA se sídlem v Nebrasce, Omaha zredukoval svoji držbu akcií ve společnosti H & R Block (HRB), což je největší US firma na zpracování daní. Snížení podílu akciového balíku lze vyjádřit číslem 16,06 mil. kusů akcií ke dni 31.3.2006 a nyní to činí 11,39 mil. kusů akcií. Naopak došlo k navýšení akciového podílnictví firmy u společnosti ze sektoru Business Support Services – Iron Mountains (IRM) a to konkrétně z 3,48 mil. kusů akcií na celkových 5,02 mil. kusů akcií. Současná cena IRM se nachází na kursu 38 USD za akcii.

V separátním hlášení vůči SEC dále firma Berkshire Hathaway uvádí, že získala ke dni 31.3.2006 celkový počet 1,97 mil. kusů akcií v hodnotě 116,7 mil USD ve známé farmaceutické firmě Johnson and Johnson (JNJ). Nicméně toto portfolio mohla firma již odprodat, neboť v reportu ke dni 30.6.2006 se již žádný podíl ve firmě JNJ nevyskytuje. Prodej mohl být uskutečněn v New Brunswick, New Persey, kde je sídlo firmy JNJ. Nyní kurs tohoto komponentu indexu blue chips DJIA je na úrovni 64 USD.

Navíc se firma obrátila i mimo území USA a ve formě ADR´s (American Depository Receipts) získala 488 500 kusů významné francouzské farmaceuticko-biotechnologické společnosti Sanofi-Aventis (SNY), jejíž kurs nyní činí zhruba 45 USD.

Pokud jde o strategii získávání podílů firmy W. Buffeta, jsou zpravidla upřednostňovány firmy se stabilní situací (fundamentální hledisko, finanční situace apod.), dobře strukturovanou firemní sítí a logistikou, lehce porozumitelným zaměřením businessu a také jejichž akcie se jeví jako podhodnocené.

Na závěr lze poznamenat, že zisk společnosti Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.A) vzrostl v rámci reportu hospodaření za uplynulé období o 62%......

Afin Brokers, a.s.
Ing. J. Stoulil

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).