Hlavní navigace

Životní pojištění si loni v poměru k HDP pohoršilo

Přestože český trh životního pojištění loni vzrostl o 4,5 procenta a předepsané pojistné přesáhlo 56 miliard korun, jeho podíl na hrubém domácím produktu země se snížil. V běžných cenách totiž HDP podle předběžných údajů Českého statistického úřadu v loňském roce stoupl o 4,9 procenta, a podíl životního pojištění na HDP tak mírně klesl na 1,52 procenta. V celé Evropě je tento podíl v průměru téměř čtyřikrát vyšší.

Sdílet

Dle poměru k HDP se Češi život pojišťují čtyřikrát méně než ostatní Evropané

Podíl životního pojištění na HDP v Česku s výjimkou roku 2007 stagnuje nebo dokonce klesá už od roku 2004, řekl člen představenstva a ředitel divize životního pojištění ČSOB Pojišťovny Wim Guilliams. Proč svůj život pojišťují čtyřikrát méně než průměrný Evropan ( a sedmkrát méně než třeba průměrný Brit)? Češi se ještě ve větší míře nenaučili využívat životní pojištění jako nástroj pro zajištění na stáří a spoléhají spíše na státní systém, možná mají trochu i tendenci podceňovat rizika, vysvětlil Guilliams. Osobně se domnívám, že forma podpory, která v ČR zpopularizovala penzijní připojištění, by dokázala Čechy přivézt i k těmto produktům, dodal.

Podíl životního pojištění na HDP je v Česku nižší nejen v porovnání se západní Evropou, ale i s okolními středoevropskými státy. Z posledních dostupných dat, která publikovala CEA (Asociace evropských pojišťoven a zajišťoven) koncem října 2008 a vztahují se k roku 2006, vyplývá, že trh životního pojištění v Česku zaostává i za Polskem, Slovinskem, Maďarskem a Slovenskem. Lze očekávat, že data za rok 2008 tento odstup ještě zvýší.

O zlepšení by se paradoxně mohla postarat současná ekonomická situace. V době, kdy ekonomika zpomaluje či klesá, jsou lidé opatrnější a více zvažují rizika, to ale neznamená, že přestávají šetřit, právě naopak, říká Wim Guilliams. Klienti si nyní více uvědomují výhody životního pojištění především ve smyslu pokrytí možných rizik, ale i zajištění prostředků na dobu, kdy odejdou do důchodu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).